Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de vergi skandallarının konuşulduğunu bildiren Ediz Tiyanşan, araştırmacı gazetecilikle tanınan ProPublica’da önemli bir makale yayınlandığını belirtti.

Makalede, ülkenin en zenginlerine ait gizli vergi kayıtlarının bulunduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kayıtlarda oldukça çarpıcı bilgiler var. Örneğin, Jeff Bezos’un kayıtlarına baktığımız zaman 2007 yılında tek bir kuruş bile gelir vergisi ödemediği görülüyor. Yine aynı biçimde 2011 yılında da vergi ödemediği belirtiliyor. Elon Musk’a bakacak olursak 2018 yılında hiçbir gelir vergisi ödememiş. Yine ABD Başkanlığına da aday olan Mike Bloomberg, dünyanın en zenginleri arasında onun da son yıllarda gelir vergisi ödemekten kaçındığını görüyoruz. George Soros üç yıl artarda gelir vergisi ödememiş. Warren Buffett, Bill Gates, Rupert Murdoch, Mark Zuckerberg… Tüm bu isimlerin vergi kayıtları bir şekilde sızdırılmış. Bu sızdırılma üzerine bir inceleme de başlatıldığını görüyoruz. Şu anda gündemde çok büyük bir etki yaptı.

ABD’de vergi konusu hassas. Bunun çok katı tarihleri var. Bu tarihlerde vergi formlarını bitirmezseniz ceza alabiliyorsunuz. Her yıl vatandaşlar gelirlerini ve giderlerini bu vergi kurumlarına bildirdikten sonra karşılarına bir fatura çıkıyor. Bu yaşadığınız eyaletlere göre de değişen bir miktar oluyor.

EN ZENGİNLER EN AZ VERGİLERİ ÖDEDİLER

IRS dediğimiz vergi kurumu vergi vermeyenler ve kaçıranlara çok ciddi cezalar çıkarabiliyor. Şimdi bu kayıtlarda sadece vergi miktarları değil incelemeleri de görüyoruz. Bu incelemelerin sonucunda da bir şey çıkmadı. Bu kayıtlar, bize sistemde sorun olduğunu gösteriyor. Bu kişiler vergi kaçırmadı sadece vergi sisteminin boşluklarını kullandılar veya suiistimal ettiler. Bunu tamamen yasal olarak yapanların dahi olduğu belirtiliyor.

Trump’ın da geçmiş yıllarda sadece 750 dolar kadar düşük bir vergi verdiği ortaya çıkmıştı. New York’ta devam eden bir yerel mahkeme Trump’ın kayıtlarını da inceliyor ancak artarda çıkan bu haberler ABD halkının güvenini de sarstı.

Kayıtlarda adı geçenlerin toplam 401 milyar dolarlık servetlerinden yalnızca 13,6 milyar doları gelir vergisi olarak verdikleri görünüyor.”