CGTN / Haider Rifaat

Covid-19 salgınına yol açan virüsün son derece bulaşıcı bir türü olan Delta, hızla Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bazı bölgelerini etkisi altına alıyor ve ABD Başkanı Joe Biden yönetimi virüsün yayılmasını engellemek içir çok az şey yapıyor gibi görünüyor. Biden, bir haftayı aşkın bir süre önce yaptığı açıklamada, virüsün yeni varyantının herhangi bir kapanmaya yol açmayacağını, ancak “bazı bölgelerin çok fazla etkileneceğini” söyledi.

ABD’ye yaklaşan tamamen gelişmiş, bulaşıcı dalganın ardından kapanmaları uygulamanın tek akıllıca iş olduğu göz önüne alındığında Biden’ın açıklamaları duyarsız gibi görünüyor. Delta varyantı sadece ABD’de ortaya çıkan toplam koronavirüs vakalarının yüzde 20’sini oluşturuyor. Delta varyantı, Birleşik Krallık’ta daha önce ortaya çıkan Alpha varyantına göre yüzde 60 daha fazla bulaşıcıdır. 

Bu varyant ayrıca, şimdiye kadar Hindistan, Birleşik Krallık ile ABD’de tespit edilen ve Delta Plus olarak bilinen kendi versiyonuna da sahip. Buna ek olarak 85’ten fazla ülkede Delta varyantı vakalarının bildirilmesi bütün dünyaya şok dalgaları gönderdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçen hafta, Delta varyantının “aşılanmamış nüfuslar arasında hızla yayıldığını” açıkladı. 

Yakın zamanda The Wall Street Journal gazetesi, İsrail’de Pfizer-BioNTech aşısı vurulan yetişkinlerin yaklaşık yarısının Delta salgını sırasında Covid-19’a yakalandığını yazdı. Bu sonunda İsrail hükümetinin kapalı yerlerde maske kullanımını yeniden zorunlu hale getirmesine yol açtı. İsrail’deki sağlık yetkilileri daha önce, ülkedeki yeni koronavirüs bulaşmasının yüzde 90’ının Delta varyantına bağlanabileceğini bildirmişti. Avustralya, Yeni Zelanda, Portekiz ve Bangladeş gibi ülkeler, Delta varyantı nedeniyle dünyanın çeşitli kesimlerinde artan koronavirüs vakalarının ardından sokağa çıkma yasağı konusunu düşünüyorlar.

BIDEN YÖNETİMİ AŞI KARŞITLARINI İKNA EDEBİLECEK Mİ?

ABD hükümeti, Covid-19 salgınında hızlı bir toparlanmayı umuyordu, ancak ulusal sağlık krizi henüz sona ermekten uzak duruyor. Şu anda, Delta virüsünün ülkede hızla yükseldiği dikkate alındığında normale dönmek Amerikalılar için zorlama bir gerçektir. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Dr. Anthony Fauci’ye göre, Delta virüsünün yayılmasının iki katına çıkma süresi yaklaşık iki haftadır. Fauci, son derece bulaşıcı olan Delta virüsünü, ABD’nin Covid-19 salgınına karşı mücadelesindeki “en büyük tehdit” olarak değerlendiriyor.

Bloomberg analizine göre, ABD’de şimdiye kadar 323 milyon doz aşı vuruldu. Sadece geçen hafta bir günde 748 bin 399 doz aşı vuruldu. Bununla birlikte, burada dikkate alınması gereken önemli nokta ABD üretimi Pfizer aşısının özellikle İsrail’de olmak üzere Delta varyantına karşı etkili olmadığıdır. Milyonlarca kişinin Pfizer aşısı ile aşılandığı ve ABD’deki her beş yeni vakadan birinin Delta varyantı olduğu düşünüldüğünde bu kadar endişelendirici bir vaka çalışması Amerika’da şok dalgaları göndermelidir. Fakat, Pfizer’ın bireyleri Delta varyantına karşı savunmada etkililiği konusunda çelişkili düşünceler var. PHE rakamları iki doz Pfizer ve AstraZeneca’nın Delta varyantına karşı yüzde 96 ila yüzde 92 etkili olduğunu işaret etse bile, İsrail’deki tecrübeler başka türlüsünden bahsediyor. Bunun gibi çelişkili açıklamalar daha fazla soru ortaya çıkarır ve daha fazla kafa karışıklığına yol açar.

Biden-Harris yönetimi şimdiye kadarki en büyük Covid-19 sorunuyla karşı karşıya kaldı, ilerleyen Delta varyantıyla boğuşurken, aşılanmamış Amerikalıları aşılanmaya teşvik etmek. Aşılanmamış bireyler aşılarını ne kadar hızlı vurulursa, Covid-19 durumu o kadar istikrara kavuşacaktır. Ancak şu anda Amerika’da durum öyle görünmüyor. 

Birçok eyalet özellikle Mississippi, Güney Carolina, Virginia, Tennessee ve Georgia gerekli aşılama hedeflerinin gerisinde kalıyor. Ülkenin kırsal kesimlerinde ve Cumhuriyetçilerin yönettiği bölgelerde ikamet edenler bile Covid-19 aşısı vurulma konusunda kararsız davranarak, yeni vakalarda muhtemel bir yükselişin kaygılarını artırıyorlar. Delta varyantının, insanlar aşılanmayı seçmezse gelecek haftalarda bulaşma oranlarını tetikleyeceği kesindir. 

Aşı tereddüdü Biden hükümetinin kabul etmesi gereken önemli bir sorundur. African American Research Collaborative’e göre, Latinlerin yüzde 40’ı, Siyahların yüzde 41’i, Asyalı Amerikalıların yüzde 23’ü, Amerikalı yerlilerin yüzde 40’ı ve Beyazların yüzde 37’si aşılanma konusunda tereddüt yaşıyor. 

Buradaki büyük soru şudur: Biden yönetimi aşılanmamış Amerikalıları aşılanması için ikna edebilir mi? Bunu yapamamak, Amerika’nın ulusal krizin üstesinden gelme savaşını muhtemelen daha da kötüleştirecektir.