Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından kısa süre önce açıklanan veriler, ABD’de Covid-19 salgınından kaynaklanan ölüm oranında büyük ölçüde ırk farklılığı bulunduğunu gösteriyor.

Son araştırmalara göre, 65 yaşın üstündeki yetişkinler arasında Afrika ve İspanya kökenli Amerikan vatandaşlarının ölüm oranı en yüksek seviyede.

65 yaş altı insanlar arasında Afrika kökenli Amerikalılar, Amerikan yerlileri ve Alaska yerlilerin ölüm oranı diğer etnik gruplara göre çok daha yüksek düzeyde.

Öte yandan Teksas’ın Cumhuriyetçi vali yardımcısı Dan Patrick, artan hastane yatışları ve ölümlere, “aşılanmamış Afrikalı Amerikalıların” neden olduğunu söyledi. Dan Patrick gelen tepkilere rağmen özür dilemeyi reddetti.

Delta varyantının yayılmasıyla ilgili yaygın endişeler arasında Teksas, Ocak ayından bu yana en yüksek hastaneye yatış oranlarını yaşıyor. Eyaletin federal yetkililerden daha fazla morg kamyonu talep ettiği ortaya çıktı.

ABD’de Covid-19 nedeniyle hastaneye yatışların ve ölümlerin ezici çoğunluğu aşı yaptırmamış olanlar arasında yer alıyor. Perşembe gecesi Fox News sunucusu Laura Ingraham’a konuşan Patrick, “Çoğu eyaletteki en büyük grup aşılanmamış Afrikalı Amerikalılar” dedi.