Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle günlük hastaneye yatan hasta sayısı son 6 ayın en yüksek rakamlarına ulaştı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ağustos verilerine göre, ABD’de Covid-19 teşhisiyle hastanede tedavi altına alınanların sayısı günlük 9 binin üzerine çıktı.

Temmuzda hızla yükselmeye başlayan Covid-19 kaynaklı hastaneye yatış sayısı, CDC’nin en son güncellendiği 8 Ağustos’ta 9 bin 304 olarak kayıtlara geçti.

Hastanelere başvuran Covid-19’lu hasta sayısı, en son şubatın ilk haftasında 9 binli rakamlara ulaştıktan sonra azalan bir ivmeyle 20 Haziran’da 1575’e kadar düşmüştü.

EN YÜKSEK RAKAMLAR TEXAS’TA

ABD genelinde Covid-19 sebebiyle hastanede tedavi altına alınan hasta sayısında en yüksek rakamların ise Texas eyaletine ait olduğu bildirildi.

Texas Sağlık Hizmetleri Departmanı, eyalet hastanelerinde Covid-19 tedavisi gören 10 binin üzerinde hasta olduğu bilgisini paylaşırken, bu rakamın en son 4 Şubat’ta 10 bin 259’a ulaştığı vurgulandı.

Eyalet yetkilileri, yeni eğitim dönemi başlangıcından itibaren öğrencilerin kapalı mekânlarda ve otobüslerde maske takmalarının zorunlu olacağını duyurdu.

Arkansas Valisi Asa Hutchinson, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Hastaneye yatışlarda günlük en büyük artışı gördük. Şu anda eyalette sadece 8 yoğun bakım yatağı mevcut.” ifadesini kullandı.

ABD’de Federal verilere göre, Covid-19 vakalarının günlük ortalaması da geçen hafta yüzde 25’lik bir artışla 110 binin üzerine çıkmıştı.

Ülkede geçen hafta 770 binden fazla vaka bildirimi yapılırken, bunun son aylardaki en yüksek haftalık rakam olduğu belirtilmişti.