Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin Florida eyaletinde 13 katlı bir binanın çökmesi sonrası arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirten Ediz Tiyanşan, faciada hayatını kaybedenlerin sayısının 9 olarak açıklandığını kaydetti.

Apartmanın çökmesi sonrası haber alınamayanların sayısının 150’den fazla olduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Çökme olayı, ülkenin gündeminde en baştaki yerini koruyor. Bu binanın nasıl çöktüğüyle ilgili net bir bilgiye sahip değiliz. 2018’de bina hakkında bir rapor çıkmış, çok ciddi yapısal bazı hasarların olduğu belirtilmiş, bazı betonlarda çatlamaların kırılmaların olduğu belirtilmiş. Ancak bu rapor üzerine bir adım atılmamış, bir ihmal söz konusu olabilir, deniliyor.

Miami bölgesinde binaların iklim şartları nedeniyle daha çabuk aşındığı belirtiliyor. Okyanustan gelen tuzlu su ve hava, sıcak koşullarda sadece beton değil çelik yapılara da zarar verebiliyor. Şehir valisi tüm bölge genelinde 40 yaş ve üzeri olan bütün binalarda tek tek inceleme emri verdi.

FLOYD DAVASINDA CEZA AÇIKLANDI

Floyd davasında polis memuru Derek Chauvin bütün suçlamalardan suçlu bulunmuştu. Cezasının kesinleşmesi bekleniyordu. Floyd’un nefes almasına engel olarak ölümüne neden olmuştu. Chauvin 22,5 yıl ceza aldı. Bu tabii ki ABD’de bir polis memurunun benzer bir suçtan suçlu bulunması ve bu derece yüksek bir hapis cezası alması nadir rastlanan olay olarak kayıtlara geçti. Cezanın açıklandığı duruşmada duygusal anlar da yaşandı.

Joe Biden, ekonomik seviyesi ülke ortalamasının çok daha altında olan siyahi vatandaşların kendi işlerine sahip olabilmesi için bir program başlatıyor. ABD toplumu bunun ayrımcılık olduğunu söyledi ve tam olarak ikiye ayrıldı. Cumhuriyetçi Parti de bu programa karşı çıkıyor. Ülkedeki varlığın büyük bir bölümü beyazların elinde, ülkedeki fakir kesimin de siyahlardan oluştuğunu görüyoruz. Şimdi onlara birtakım önceliklerin verilmesi gerektiği düşünülüyor.”