Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Florida eyaletinin Miami kentinde çöken 13 katlı binanın enkazını ziyaret ettiğini belirten Ediz Tiyanşan, Biden’ın Florida’nın Cumhuriyetçi valisi ile de bir araya geldiğini kaydetti.

Görüşme sonrası ortak bir birlik mesajının verildiğini aktaran Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Arama kurtarma çalışmaları, enkazın bir bölümünde çökme tehlikesi olduğu için askıya alınmıştı. Can kaybı bugün itibarıyla 18’e yükseldi.  Ne yazık ki, ölenler arasında 4 ile 10 yaşları arasında çocuklar da var. Hâlâ haber alınamayan kişilerin sayısı ise 145. Bu haftaya damgasını vuran en büyük haber bu, şu anda ABD’de.

Biden kurtarılmış olanlara geçici konut verileceğini söyledi. Aynı zamanda basın toplantısına katılan Biden gazetecilerin de sorularını yanıtladı. Biden binanın çökmesine ilişkin somut bir kanıt olmadığını söyledi. Aradan bir hafta geçti ancak cevap bekleyen pek çok soru bulunuyor.

Biden duygusal bir konuşma yaptı. Herkesin buradaki ailelerle birlikte yas tuttuğunu bildirdi ve kendisinden de örnekler verdi. Biden’ın da geçmişi trajediyle dolu. 1971 yılında hem eşi hem kızını kaybettiği bir trafik kazası var. Oğlunu ise kanserden kaybediyor. Bütün bu kişisel kayıplarına da atıfta bulundu.

Hâlâ yakınlarından haber almayı bekleyen aileler ile empati kurdu diyebiliriz. Biden’ın hemen her konuda birlik mesajı verdiğini görüyoruz. Federal hükümetten ‘açık çek’ verdi aslında. Ama tabii ki en önemli mesaj, bu tarz trajedilerde Amerikan halkının birbirine daha çok kenetlendiği mesajı oldu.”