Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin gündeminde Afganistan’da yaşananların olduğunu belirten Tiyanşan, Taliban tarafından yapılan ılımlı açıklamaların ABD tarafından çok da inandırıcı bulunmadığını söyledi.

ABD’NİN TALİBAN ENDİŞESİ

Taliban’ın açıklarının ABD tarafından uluslararası kamuoyunun gözünü boyama girişimi olarak değerlendirildiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD kamuoyunda Taliban’ın geçmişine bakarak ülkede halen ciddi bir radikalleşme sürecinin olabileceğini ve bunun doğrudan ABD’ye kasıtlı terörizm girişimlerine kadar gidebileceğine yönelik endişeler var.

Kabil Havalimanı’nda yaşanılanlar burada çok geniş yer aldı. Havalimanına girmek isteyenlere Taliban izin vermedi. Hatta yer yer bazı kişilere yönelik saldırılar vardı. Kanlı birtakım görüntüler de basına yansıdı. Tüm bunlar tepki çekti.

Şu anda 4 bine yakın ABD askeri Afganistan’da bulunuyor. Artık son kalan askerler, çalışanlar ve müttefik ülkelerin çalışanları havalimanından çıkarılmaya çalışılıyor. Her ne kadar ülkenin neredeyse tamamı Taliban kontrolünde olsa da havalimanı halen anladığımız kadarıyla ABD’lilerin kontrolü altında, hava yolu kullanımına açık.

BIDEN ÇOK SERT ELEŞTİRİLERE MARUZ KALIYOR

ABD’nin Afganistan’dan çekilme tarihi Biden tarafından 11 Eylül olarak açıklanmıştı. Aşamalı olarak geri çekilme süreci devam ederken Taliban’ın çok hızlı bir şekilde kontrolü eline alması sonrası ABD geri çekilmeyi ağustos ortasına çekmek zorunda kaldı. Zaman çizelgesi gerçekten hiç beklenmedik bir şekilde çekildi.

Geri çekilme tamamlandıktan sonra da bu iş tam anlamıyla bitmiyor. Çünkü her geçen saat Afganistan ile ilgili ABD yönetiminin başını ağrıtacak raporlar açıklanıyor. Önceki güne belki de damgasını vuran en önemli rapor, yerel basın tarafından açıklandı. Haberde, ABD istihbaratının bazı raporlarına göre, ABD askerlerinin çekilmesinden hemen sonra Kabil’de ve ülke genelinde ne kadar zayıf olduğu ve ne kadar çabuk Taliban’ın eline düşebileceği yönünde birtakım raporların olduğu gündeme getirildi.

Başkan Biden sadece muhalefetten değil, kendi partisi içinden de çok sert eleştirilere maruz kalıyor. Ocak ayında göreve başlamış olan Biden’ın belki de bu zamana kadar özellikle dış politika konusunda maruz kaldığı en büyük baskının, en büyük eleştirin bu olduğunu söyleyebiliriz, Afganistan konusunda. Gerçekten çok negatif bir atmosfer var şu anda. Hükümetin bu konuda pek çok hata yapmış olduğuna yönelik bir kanı hâkim Amerikan siyasetinde özellikle de Kongre’de.”