Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) test yapılan çocuklar arasında, haftalık yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarının bir ay içinde 5 kattan fazla arttığı açıklandı. Salgın nedeniyle 5 eyalette ise hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranının yüzde 90’ın üzerine çıktığı belirtildi.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ve Çocuk Hastaneleri Birliğinin (CHA) haftalık raporunda, geçen hafta 204 bin çocukta Covid-19’a rastlandığı duyuruldu.

Bu sayının 22 Temmuz haftasında yaklaşık 38 bin olduğuna dikkat çekilen raporda, 26 Ağustos haftasında Covid-19 tespit edilen çocuk sayısında bir önceki aya göre 5 kattan fazla artış görüldüğü vurgulandı.

Covid-19 tespit edilen çocuk sayısının iki haftadır 2020-2021 kışındaki dalganın da üzerinde seyrettiğine işaret edilen raporda, salgının başından bu yana teşhis konulan çocuk sayısı 4,8 milyona yaklaşırken, toplam vakaların yüzde 14,8’ini çocukların oluşturduğu belirtildi. Raporda, hastaneye yatırılan çocukların oranının ise eyaletlere göre toplam vakaların yüzde 0,1’i ila 1,9’u arasında değiştiği bildirildi.

AAP, çocukların Covid-19 nedeniyle şiddetli hastalanma ve ölüm riskinin daha düşük olduğunu belirtirken, virüsün çocuklarda yol açabileceği daha uzun vadeli sağlık problemleri ile salgın nedeniyle ortaya çıkan duygusal ve zihinsel sorunlar konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

“5 EYALETTE YOĞUN BAKIM YATAKLARI TÜKENMEK ÜZERE”

Öte yandan, CNN’in derlediği bilgilere göre, Covid-19 vakalarının yoğun görüldüğü Alabama, Georgia, Texas, Florida ve Arkansas eyaletlerindeki yoğun bakım ünitelerinde boş yatak oranı yüzde 10’un altına indi.

Yatak kapasiteleri tükenmek üzere olan eyaletlerin, aynı zamanda Covid-19 aşılarının geciktiği güney eyaletleri arasında olmasına ve aşılanmamış kişilerin hastaneye yatış oranlarının aşılananlara göre 16 kat fazla olduğuna dikkat çekildi.

Kuzeydoğu Georgia Sağlık Sistemleri Yöneticisi Carol Burrell, pazartesi sabahı itibarıyla tedavi altında bulundurulan Covid-19’lu hasta sayısının ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktığını aktardı.

Burrell, “Aslında hastanelerimiz doldu. Koridorları ve bekleme alanlarındaki konferans salonlarını da yoğun bakım ünitesine çevireceğiz.” dedi.