Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de hem siyasi hem de ekonomik açıdan önemli bir gelişmenin yaşandığını belirten Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanlığı görevine yeniden Jerome Powell’ı aday göstereceğini açıkladığını bildirdi.

BIDEN, MERKEZ BANKASI İÇİN ADAYLARINI AÇIKLADI

Powell’ın 4 yıldır bu görevi yerine getirdiğini hatırlatan Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“4 yıllık görevi uzatma tavsiyesi Biden’dan geldi. Biden, pandemi sürecinde yaşanan krizin 1929’daki ekonomik buhrandan sonraki en kötü ekonomik kriz olduğunu hatırlattı. Salgının neden olduğu ekonomik tahribattan kurtulmak için halen gidilecek yol olduğunu belirtti. Fiyat artışlarının yalnızca ABD’nin değil aynı zamanda tüm dünyanın problemi olduğunu söyledi. Aynı zamanda küresel tedarik zincirinin yarattığı problemlerin fiyat artışlarına neden olduğunu hatırlattı. Biden, zorlukların üstesinden gelmek konusunda en önemli sorumluluğun Fed’in üzerinde olduğunu belirtti. Hem istihdamın artırılması hem de fiyat istikrarının sağlanması için Fed’in ciddi bir rol üstleneceğini ve bu rolü de en iyi Powell’ın oynayacağını belirtiyor kendisi.

Biden, Fed Başkan Yardımcılığı için Lael Brainard’ı aday gösterdi. Brainard hâlihazırda Fed’de üst düzey bir göreve sahip. Başkanlık için Brainard’ın aday gösterilmesi bekleniyordu ama içinde bulunulan siyaset şartlarında bu uygun görülmedi. Siyasetçiler ekonomi yönetiminde siyaseten çok ciddi değişikliklerin olmasını istemiyorlar. Şu anki dengeli haliyle devam etmesinin çok daha olumlu olacağını düşünüyorlar.

Bu adaylara en çok karşı çıkan isimlerde biri ise Senatör Elizabeth Warren oldu. Geçen dönemde Demokrat Parti’den başkanlığa aday olmuştu. Warren, Powell’ın geçen dönemlerde hem regülasyon hem iklim kriziyle mücadele hem de etik bazı konularda eksik kaldığı için onun adaylığını onaylamayacağını söyledi. Ancak Powell’ın çoğunluğun desteğini aldığını görüyoruz.

ABD’DEKİ COVID-19 GELİŞMELERİ

Beyaz Saray’ın Covid-19 ile mücadele görev gücünün düzenlediği bir basın toplantısı vardı. Toplantıda konuşan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Başkanı Rochelle Walensky, ABD’deki gidişatın çok olumlu olmadığını belirtti. Geçen bir haftalık ortalama vaka sayısının yüzde 18 artarak haftada 92 bine yükseldiğini kaydetti. Uzun süredir ulaşılan en yüksek seviye. Aşılanma konusunda bir durgunluk söz konusu. 59 milyon kişinin hâlâ aşı olmadığını da belirtti Walensky, yaklaşık 47 milyon yetişkin ve 12 milyon genç aşılanmayı bekliyor. Biden’ın sağlık danışmanı olan Fauci ise ABD’lilere ek doz aşının olunması çağrısında bulundu. Fauci, ilave dozun önemine vurgu yaptı ve varyantlara karşı daha etkili koruma sağlayabileceğini belirtti.

Üçüncü doz uygulaması ülke genelinde 30 milyondan fazla kişiye uygulandı. Kamu kurumlarında çalışanlara aşı zorunluluğu getirilmişti Beyaz Saray tarafından, federal ofislerde çalışanlarda aşılamanın yüzde 90’a ulaştığı görülüyor. Biden’ın ofisinde çalışanların da artık yüzde 99’unun aşılandığını görüyoruz.

Avrupa’da yaşanan kapanmaların sorulması üzerine Beyaz Saray yetkilisi ABD’nin o yöne gitmediğini belirtti. Durum hâlâ kontrol altında ifadesi kullanıldı. Amerikalı yetkililer vatandaşlarının Almanya ve Danimarka’ya seyahat etmemesi tavsiyesinde bulundular. Seyahat yasağı söz konusu değil yalnızca tavsiyede bulunuyorlar.

25 Kasım günü Şükran Günü olarak kutlanıyor ve bir ay boyunca ABD’de ailelerin birbirini ziyareti söz konusu olacak. Bu noktada vakaların artmış olması sağlık yetkililerini endişelendiriyor.”