Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de bu hafta 11 Eylül saldırılarının yıl dönümü olduğunu belirten Ediz Tiyanşan, saldırıların üzerinden geçen 20 yılın ardından ABD halkının saldırılara bakışını aktardı.

FBI, 11 EYLÜL TERÖR SALDIRILARIYLA İLGİLİ BELGELERİN İLKİNİ PAYLAŞTI

New York’un simgesi İkiz Kulelere yapılan saldırıda binlerce kişinin öldüğünü hatırlatan Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Saldırılar ABD’nin ulusal güvenlik kurallarını ve sosyolojik olarak halkın birtakım şeylere bakışını etkiledi. Bu yılki anma töreni pek çok farklı açıdan önemli. Hem 20. yıl dönümü oluşu aynı zamanda bu yıl dönümünde ABD’nin El-Kaide ile savaşmak için Afganistan’a gidişinin 20. yılında tamamen çekilmesi yaşandı.

Saldırının gerçekleştiği New York şehrinde yıkılan İkiz Kulelerin çevresine yapılan anıtta anma düzenlendi. Bu yıl çok geniş bir katılım vardı. Başkan Joe Biden’ın yanı sıra eski başkanlar katıldı.

Cumartesi günü Biden yönetimi tarafından 16 sayfalık bir belge yayımlandı. Bu belge FBI’nin yaptığı araştırmayı içeriyordu. Bu belgede Suudi Arabistan hükümet ile uçakları kaçıranlar arasındaki bağlantının incelendiğini görüyoruz. Suudi Krallığının bu saldırıda nasıl bir rol oynayıp oynamadığına dair çok bir açıklama yoktu. Ancak bugün bu konuda sorular sorulmaya devam ediliyor. ABD halkının bu konuda merak ettiği sorular da var. ABD’nin ulusal güvenliği konusunda gizli tutulan birtakım belgeler de olabilir.”