Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomi alanında önemli bir adım atmaya hazırlandığını belirten Ediz Tiyanşan, Biden’ın kurumlar vergisini yükseltmeyi amaçladığını kaydetti.

Kurumlar vergisinin artırılmasının sadece ABD değil bütün dünyayı etkileyecek bir gelişme olduğuna dikkat çeken Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Trump vergiler yüzde 30’lardayken bunu yüzde 21’e kadar indirmişti. Şimdi ise Biden bunu yüzde 28’e çıkartmayı amaçlıyor. Yardım paketlerinin toplamı 4 trilyon doları geçiyor. Muhalefet buna karşı çıkıyor, iş insanları enflasyon oluşmasından endişe ediyor. Biden bu parayı bulmak için kurumlar vergisinden faydalanmayı amaçlıyor.

ABD ile OECD ülkeleri arasında küresel bir kurumlar vergisi belirlemeye yönelik bir girişim var. Ülkeler ortak hareket ederse herkes kârlı çıkacak gibi bir durum söz konusu. Çünkü geçen 20 yıla baktığımız zaman ülkeler ne zaman kurumlar vergisini düşürse o kurumlar buraya akın ediyorlar. Bu göçler vergi kaçırmak gibi görünüyor, yapılan illegal bir durum yok ama daha az vergi vermek için şirketler merkezlerini taşıyabiliyorlar.

ABD MİNİMUM VERGİ ORANI BELİRLEMEK İSTİYOR

Her büyük kuruluşa aynı vergi konulursa herkes kendi ülkesinde vergi vermek zorunda kalacak. ABD Hazine Bakanı Yellen, ‘Eğitim, altyapı yatırımları için kurumların üzerine düşeni yapması ve daha fazla vergi ödemesi lazım.’ dedi. Bu gerçekçi bir durum mu emin değiliz. Müzakerelerin iki ayakta devam ettiğini görüyoruz. İkinci ayak küresel minimum bir vergi belirlemek ve bunun altına inmemek.

Bazı ülkelerin ABD’li şirketlere özel vergileri var. Google gibi teknoloji şirketlerinin Avrupa’da vergi oranlarının fazla olduğunu görüyoruz. ABD, tüm ülkelerin asgari düzeyde bir kurumlar vergisine geçmesini istiyor.”