Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden dün, Washington’u ziyaret eden İsrail Başbakanı Naftali Bennett’le bir araya gelerek, İran nükleer sorunu ve ikili güvenlik ilişkilerini görüştü.

İki lider, görüşme öncesinde basının karşısına çıktı.

Bennett’le ABD’nin İsrail’e verdiği güvenlik taahhüdünü görüşeceklerini belirten Biden, ayrıca İran nükleer sorunu, Filistin-İsrail ilişkisi ve İsrail’in Arap ve İslam ülkeleriyle ilişkilerini derinleştirmesine yönelik destek gibi konuları ele alacaklarını söyledi.

Biden, ABD ile İsrail’in İran’ın nükleer silah geliştirmemesini güvence altına alacakları taahhüdünde bulunduklarını dile getirerek, ABD’nin İran nükleer sorununu öncelikle diplomatik yollarla çözmeye çalıştığını ve diplomatik çözümün başarısız olması halinde diğer seçeneklere başvuracağını söyledi.

Naftali Bennett ise, İsrail ve ABD’nin, İran’ın “bölgedeki ihlal” girişimlerini durdurmasını ve nükleer silah sahibi olmasını sonsuza kadar engellemeyi hedefleyen “kapsamlı bir strateji” hazırladıklarına işaret etti.

Bennett Biden ile görüşmesinden önce ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Söz konusu ziyaret, Bennett’in Haziran’da İsrail Başbakanı olarak göreve başlamasının ardından Washington’a yaptığı ilk ziyaret.