Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) iklim konusunda gerekli uluslararası yükümlülüklerini üstlenerek, uluslararası toplumun güvenini kazanmak için somut adımlar atma çağrısı yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, ABD’nin yaklaşık 30 senedir Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin onaylanması prosedürünü tamamlamamasına ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Zhao bu konuda şunları söyledi:

“BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, 1992 yılında Brezilya’nın
Rio de Janeiro kentinde düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda bütün ülkelerin imzasına açıldı. Sözleşme o günden beri küresel ekolojik çeşitliliğin korunması konusunda çarpıcı bir rehberlik rolü oynuyor. BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi bugün en fazla ülkenin katıldığı uluslararası çevre sözleşmelerinden biri.”

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin, 196 ülke tarafından onaylandığını, fakat ABD’nin sözleşmeyi imzalamasının üzerinden yaklaşık 30 sene geçmesine rağmen hâlâ sözleşmeyi onaylamadığını anımsatan Zhao, “Bazı yorumlara göre, çevre koruma ile büyük kapitalistler arasında çıkar çatışması söz konusu. ABD, küresel kamu çıkarları için taviz vermek ve fedakarlık yapmak istemiyor. Dünyanın en büyük ülkesi konumundaki ABD’nin eksikliği, biyolojik çeşitliliğin korunması konusundaki küresel çabalara zarar getirdi. ABD bir süredir birçok uluslararası arenada dünya ülkelerine tehditleri göğüslemek için dayanışma içinde harekete geçme çağrısında bulunuyor. ABD, uluslararası meselelerde faydacı uygulamalarını bir an önce sonlandırıp, gerekli uluslararası yükümlülükleri üstlenerek, uluslararası toplumun güvenini kazanmak amacıyla somut adımlar atmalı.” dedi.