Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye’yi F-35 programından resmen çıkardığını hatırlatan İsmet Özçelik, ABD Savunma Bakanlığının Ankara’ya resmi bildirimde bulunduğunu belirtti.

Türkiye’nin ilk etapta 100 adet F-35 uçağı almayı taahhüt ettiğini ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“2018’de 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye’ye verildi. Türk pilotlar ABD’de eğitildi. Daha sonra iki F-35 uçağının daha mülkiyeti verildi. Ancak Türkiye ile ABD arasında S-400 krizi çıkınca mülkiyeti verilen F-35 uçaklarının teslimi durduruldu.

ABD ile Rusya arasındaki gerginlik de devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’ya karşı kışkırtıcı eylem düzenleyenlerin pişman olacağı uyarısında bulundu. Putin’in ABD’yi kastettiği çok açık.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ‘Biz yaptırımları uygularken hemen bir davranış değişikliğinin yaşanmasını beklemiyorduk. Rusya’ya uyguladığımız yaptırımlar kimseyi bir zirve yapmaya ikna etme amacı taşımıyordu. Bu zaten garip olurdu. Biz Putin’in söylediği hiçbir şeyi kişisel algılamıyoruz.’ diye konuştu.

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’YA SİLAH SATIŞI

Türkiye ile Ukrayna arasında ‘Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) satılacak mı?’ sorusu tartışılırken Rusya’nın bu olaydan rahatsız olduğu net bir şekilde ifade edildi. Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, Ankara’nın Kiev yönetimine SİHA satması halinde Rusya’nın Türkiye ile askeri ve teknik iş birliğini gözden geçireceğini söyledi.

ABD, Türkiye’ye silah ambargosu uygularken Ukrayna’nın Türkiye’den SİHA almasını destekliyor. Ukrayna, Türkiye’den silah alırsa bu Türk-Rus ilişkilerini zedeler. ABD’nin asıl amacı da bu.

MISIR’DAKİ GELİŞMELER

Mısır’da Müslüman Kardeşlerden tutuklu kişiler için yeni bir karar gündemde. İskenderiye kentinde çok sayıda tutuklunun serbest bırakılması kararının alındığı ifade ediliyor. Bizim ulaştığımız kaynaklara göreyse af gibi bir durum söz konusu değil. Kaynaklar ülkede terör tehdidinin azaldığını buna uygun adımların gündeme gelebileceğini söylediler.

ABD’DEN SUUDİ ARABİSTAN’A KARŞI YASA

ABD Temsilciler Meclisi, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi nedeniyle Suudi Arabistan’a silah satışını sınırlandıran bir yasa tasarısı kabul etti. Tasarının Senato’da da kabul edilmesi ve Başkan Biden tarafından da imzalanması gerekiyor. Bunun nasıl gelişeceğini hep beraber göreceğiz.”