Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’de siyasetin hareketlendiğini belirten İsmet Özçelik, dün MHP’nin kurultayının yapıldığını haftaya da AK Parti’nin genel kongresinin yapılacağını bildirdi.

Bu sırada beklenen bir gelişmenin yaşandığını aktaran Özçelik, “Yargıtay HDP’ye kapatma davası açtı. Türk siyaseti açısından son derece önemli, Türkiye’nin belirli bir bölgesi açısından da çok önemli bir durum. HDP, anayasa ve siyasi partiler yasasındaki maddelere uymuyordu. Bir anlamda yasalar yürürlüğe girdi, yasalar çerçevesinde uygulama yapıldı, deniliyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan dava Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanıyor. Anayasa Mahkemesi temelli de kapatabiliyor, devlet yardımlarının kısmen ya da tamamen kesilmesi kararı da verebiliyor. Bu karar için 3’te 2 oy çokluğu gerekiyor. Yani 15 üyenin 10’unun kararıyla karar verilebiliyor. Bundan sonra süreç nasıl işleyecek bakarsak Anayasa Mahkemesi Başkanı bir raportör görevlendirecek, raportör raporunu sunacak kabul edilmesi halinde HDP’nin savunması alınacak. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Başsavcı sözlü açıklama HDP’de sözlü savunma yapacak ve mahkeme bir karar verecek.” dedi.

Kapatma kararının bazı ülkelerden tepki çektiğini ifade eden İsmet Özçelik, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) karara tepkisini dile getirdiğini kaydetti.

Terör propagandası yapmak suçlamasıyla iki yıl hapis cezası verilerek milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu konusu ve HDP’ye kapatma davası açılmasına ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığının bir açıklamada bulunduğunu aktaran Özçelik, “ABD, Türkiye’ye ‘HDP’yi kapatmayın’, diyor. HDP’nin kapatılmasına Türkiye’den de CHP, Davutoğlu ve Babacan karşı çıktı. HDP’nin kapatılması meselesi önümüzdeki dönemde uluslararası arenada Türkiye’ye baskı unsuru olarak kullanılacak duruma gelmiş gibi gözüküyor.” diye konuştu.

BIDEN’IN RUSYA ÇIKIŞI

Dünyada krizin bitmediğini söyleyen İsmet Özçelik, ABD ile Rusya arasında ucu açık bir kriz çıktığını dile getirdi.

Biden’ın son açıklamalarına değinen Özçelik, “ABD, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalede bulunduğuna yönelik bir rapor yayımladı. Biden bu raporun yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Putin için ‘katil’ ifadesini kullandı, ABD seçimlerine müdahale ettiği için bedel ödeyeceğini söyledi. ABD bir erken başarı yakalamaya çalışıyor. ‘ABD geri döndü’ diye özetlemişti, Biden katıldığı ilk uluslararası toplantıda. Yani ABD Başkanı’nın ‘Putin katil’ ifadesini kullanması ortamı çok gerdi. Moskova’dan yanıt gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Peskov, böylesi bir ifadenin iki ülke tarihinde görülmediğini konuyla ilgili açık bir tepki gösterileceğini ifade etti. Rusya, Washington Büyükelçisini Moskova’ya çağırdı. Rusya, Biden’ın bu tavrına nasıl bir tepki verecek önümüzdeki günlerde göreceğiz. ABD’nin ideologları ABD’ye ‘İleride ABD’nin en büyük rakibi Çin olacak, buna karşı Rusya ile anlaşma yolları arayın.’ önerisinde bulunuyorlardı ancak Biden’ın yaptığı bu çıkış ABD karşıtı cepheyi daha da sıklaştıracaktır. Rusya ve Çin’in ilişkileri zaten iyi, bu olaydan sonra Rusya Çin ilişkilerinin daha da kuvvetleneceğini söylemek mümkün. Avrupa’nın ise bundan sonra ABD ile ilişkilerinde daha da dikkatli olacağını söylemek mümkün.” değerlendirmesini yaptı.