CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin “Reagan Ulusal Savunma Forumu”nda yaptığı konuşmada, ABD’nin Çin’e yönelik askeri politikasına odaklandı. Auistin Taiwan Boğazları civarındaki son kapsamlı Çin askeri operasyonlarının “saldırı provalarına” benzediğini kaydetti ve Washington’ın “Taiwan kendini savunma yeteneğine” verdikleri güçlü desteği tekrar teyit etti.

Bir gün önce ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Çin’in Taiwan adasını “işgal etme” yönündeki herhangi bir hareketinin “korkunç sonuçlara” yol açacağını söyleyerek tehdit açıklamalarında bulundu. Austin, Pentagon’un en kritik iki unsuru ittifak ve ortaklığı güçlendirerek askeri ve teknolojik yeniliği desteklemek yoluyla “entegre caydırıcılık” kavramıyla Ulusal Savunma Stratejisini geliştirdiklerini açıkladı.

Joe Biden yönetiminin Çin politikası şu anda, Çin’in yükselişini kontrol altına almak üzerine kurulu. Bununla birlikte, Taiwan Adası iktidarında bulunan Demokratik İlerleme Partisi (DPP) otoritesi “Taiwan’ın bağımsızlığı” konusunda giderek daha desteklenir hale geldi.

ABD tarafı bir yandan Taiwan ayrılıkçı güçlerinin yıkıcı hareketini teşvik ederken, diğer yandan Çin ana karasının tek Çin ilkesini desteklemeye yönelik askeri eylemlerini “statükoyu tek taraflı olarak değiştirme” girişimi olarak suçluyor.

“ÇİN TEMEL ÇIKARLARINDAN ASLA TAVİZ VERMEYECEK”

Çin, ABD ile hegemonyayı hedefleyen bir silahlanma yarışına veya ideolojik türden çatışmalara girişmeyeceğini açıkça belirtmiş durumda. Ancak aynı zamanda ABD’ye ve müttefiklerine, Çin’in temel çıkarlarından asla taviz vermeyeceğinin altı çiziliyor.

Bu, özellikle Çin’in derin kırmızı çizgisi olan Taiwan sorunu için geçerlidir.

ÇİN ASKERİ HAZIRLIKLARINDA İLERLEME KAYDEDİYOR

Kısa süre önce gerçekleşen “Demokrasi Zirvesi”ni konu alan Global Times şu satırlara yer vererek Çin’in askeri gelişimini şöyle yorumlamıştı:

“Çin ana karası, belirli hedefleri olan askeri hazırlıklarında ilerleme kaydediyor. Ana kara savaş uçaklarının ada üzerinde uçması durumunda Taiwan Adası’ndaki ordunun ateş açmaya cesaret edemeyeceğinden neredeyse herkesin emin olduğu, çünkü bu bir savaşın başlaması anlamına geleceği ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (ÇHKO) adanın silahlı kuvvetlerinin üzerine kesinlikle yıkıcı bir saldırı gerçekleştireceği açıktır. Ana kara, ABD’den gelebilecek olası tepkilerle başa çıkmak için birçok yönden zaten tamamen hazır. Taiwan Boğazlarına yüksek yoğunlukta müdahale etmek isteyen ABD üzerinde büyük bir baskı yarattı. Ana kara, ABD ve Taiwan’ı alt etmeye kararlı ve kendinden emin.”