Suriye İnsan Hakları Ağı verilerine göre, 3 binden fazla sivilin ölümüne neden olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve öncülük ettiği koalisyon güçleri, kurbanların yakınlarına tazminat dahi ödemedi.

Suriye’de varlık gösteren ABD ve öncülük ettiği uluslararası koalisyon güçleri, binlerce sivilin ölümünden sorumlu tutuluyor.

ABD Savunma Bakanlığının, 18 Mart 2019’da Suriye’nin Baghuz kasabasında düzenlenen ve sivillerin öldürüldüğü hava saldırısına yönelik dün inceleme talimatı verdikleri açıklaması, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye’de sivillere yönelik işlediği diğer suçları akıllara getirdi.

Terör örgütü IŞİD ile mücadele gerekçesiyle 23 Eylül 2014’te Suriye’ye askeri müdahale başlatan ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, sahada terör örgütü YPG/PKK ile ortak hareket ederek okul, cami ve pek çok sivil yaşam alanını bombaladı.

Suriye İnsan Hakları Ağının (SNHR) 23 Eylül 2020 tarihli raporunda, 23 Eylül 2014’ten itibaren ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin terörle mücadele bahanesiyle 3 binden fazla sivili katlettiği bilgisine yer verildi.

Ağın raporuna göre, koalisyon güçlerince 6 yılda en az 172 (bir saldırıda en az 5 kişinin hayatını kaybettiği olay) katliamın işlendiği kaydedildi.

Koalisyon güçleri, söz konusu sürede okul, sağlık merkezi, cami ve çarşıların yer aldığı sivil yaşam merkezilerine 180’den fazla saldırı yaptı.

ABD ve öncülük ettiği koalisyon saldırılarında Deyrizor, Rakka ve Haseke ilinde 500 binden fazla sivil göç ederek evsiz kaldı.

Suriye’de, 2019’da IŞİD’e karşı zafer elde ettiklerini ilan eden ABD yönetimi, örgütün çekildiği bölgelerin yönetimini ise sahada ortak hareket ettiği terör örgütü YPG/PKK’ya bıraktı.

Geride kalan sürede ise IŞİD’in daha önce alıkoyduğu sivillerin akıbeti henüz bilinmezken, ABD ve koalisyon güçleri, öldürdükleri veya evlerini bombaladıkları sivillere tazminat dahi ödemedi.