Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Koronavirüs (Covid-19) konusunda ABD’de önemli bir dönüm noktasına girildiğini kaydeden Ediz Tiyanşan, bu hafta itibarıyla yetkililerin destek aşısına onay verdiğini bildirdi.

ABD’DE PFIZER/BIONTECH AŞISININ ÜÇÜNCÜ DOZU 65 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN ONAY ALDI

Destek aşısının iki doz aşıdan 6 ay sonra üçüncü doz aşının yaptırılması olduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Söz konusu 3. aşının yeni türeyen Delta gibi varyantlara karşı daha da etkili olduğu düşünülüyor. İkinci doz olduktan 6 ay sonra vücuttaki antikorların azalabileceği ve hastalanma riskinin yeniden yükselebileceği nedeniyle bu tarz 3. aşının uygulanması onayı geldi.

Şu ana kadar sadece Pfizer&BioNTech aşısının üçüncü destekleyici dozu onaylandı. Bu onaydan sonra aşıların 65 yaş üstü vatandaşlar tarafından olunması gerektiği bildirildi. Aynı zamanda 65 yaş altında belli başlı sağlık sorunu olan grupların da bu aşıyı olması gerektiği belirtildi.

Belli iş gruplarına tavsiye edilmesi bekleniyordu, sağlık çalışanları, öğretmenler gibi ama bu henüz gerçekleşmedi. Bu hafta itibarıyla ABD’de riskli gruba giren vatandaşlar üçüncü aşılarını olabilecek.

BİNLERCE HAİTİLİ GÖÇMEN ABD SINIRINDA

Haiti’deki sorunları konuşuyoruz günlerdir ve Haitili göçmenleri konuşuyoruz. Yüzlercesi Meksika sınırından ABD’ye girmek için bekliyor. Ancak pazar gününden bu yana bin 400’ü aşkın Haitilinin ülkelerine ihraç edildiği belirtiliyor. Aynı zamanda sınırda çalışan güvenlik göçmenlerinin Haitililere karşı tutumu da gazetelere yansıdı. Bu fotoğraflar şok edici nitelikteydi. Bu resme bakan ortalama bir ABD’li, sivil savaş önceki kölelik dönemlerini hatırlıyor. O zaman da böyle bir tutum vardı. Beyaz ABD’lilerin siyah köleleri üzerlerine atlarını sürerek etrafa götürdükleri dönemler vardı. Şimdi 21. yüzyılda kendini demokrasinin beşiği olarak tanıtan ABD’nin sınır birliklerinin at üzerindeki çalışanlarının siyah Haitililere böyle davranması büyük şok etkisi yarattı. Bu fotoğrafların yansımasından sonra bölgedeki atlı birliklerin çalışması durduruldu.”