Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Cumhuriyetçi Parti’nin Senato Azınlık lideri Mitch McConnell, uzun süredir tartışma yaşadığı eski Başkan Donald Trump’ın 2024’te adaylığı garantilemesi durumunda kendisini destekleyeceğini açıkladı.

6 Ocak Kongre baskınının ardından ters düştüğü Trump’a sert eleştirilerde bulunan McConnell, Fox News canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Ülkede 2024’te yapılacak başkanlık seçimleri için önlerinde uzun bir yol olduğunu belirten McConnell, en az 4 ismin Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olmayı düşündüğünü aktardı.

Trump’ın yeniden aday olması durumunda destek verip vermeyeceğinin sorulması üzerine McConnell, “Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olursa tabii ki de desteklerim.” yanıtını verdi.

TRUMP İLE MCCONNELL ARASINDA SÖZ DÜELLOSU

Senato’daki Cumhuriyetçilerin bir numaralı ismi McConnell, 13 Şubat’ta Senato Genel Kurulu’nda Trump’ın aklandığı azil oylamasında “Şurası çok açık ki Başkan Trump hem pratik hem de ahlaki anlamda o günkü olayları provoke etmekten sorumludur.” ifadelerini kullanmıştı.

Oylamada Trump lehine oy kullanan McConnell daha sonra Wall Street Journal (WSJ) gazetesine yazdığı görüş yazısında “Trump’ın olayları provoke ettiğini, ancak görevi sona ermiş bir başkanı Senato’nun yargılayamayacağını” savunmuştu.

Eski ABD Başkanı Trump ise yazılı açıklama yaparak McConnell’a sert tepki göstermiş, Cumhuriyetçilerin artık yeni bir Senato lideri bulması gerektiğini ifade etmişti.

Trump, açıklamasında, McConnell için, “aksi, somurtkan ve huysuz” ifadelerini kullanmış ve “Eğer Cumhuriyetçiler onunla yola devam ederse bir daha seçim kazanamazlar.” yorumunu yapmıştı.