Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, Başkan Joe Biden’ın Adalet Bakanlığına aday gösterdiği Merrick Garland’ı (68) onayladı.

Senato Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, Merrick Garland’ın Adalet Bakanlığı adaylığı 30’a karşı 70 senatörün oyuyla teyit edildi.

Senato’daki Demokratların lideri Chuck Schumer, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, Garland’ın her iki parti tarafından güvenilen dürüst, bağımsız ve saygı duyulan biri olduğunu belirterek, “Trump yönetimindeki Adalet Bakanı’nın aksine görevinin hukukun üstünlüğünü korumak olduğunu biliyor.” ifadelerini kullandı.

Garland, 1997’den beri Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesinde, son 7 yılı başhakimlik olmak üzere görev yapıyordu.

Eski Başkan Barack Obama, Garland’ı, 13 Şubat 2016’da ölen Yüksek Mahkeme yargıcı Antonin Scalia’nın yerine 16 Mart 2016’da aday göstermişti. O zaman Senato’yu kontrol eden Cumhuriyetçiler, seçim yılını bahane ederek Garland’ın adaylığını reddetmişti.

Geçen ay, Adalet Bakanlığı için Senato’da yapılan oturumda soruları yanıtlayan Garland, Adalet Bakanlığının başına geldikten sonra en önemli görevinin 6 Ocak Kongre baskınına katılan ülkedeki beyaz ırkçılarla ve o zihniyetle mücadele olacağını kaydetmişti.