Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Afganistan konusunda ifade vermeye gelmeyi reddettiğini, bu durumda Komite’nin celp yetkisinin kullanılmasını düşünebileceğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde dün Cumhuriyetçi temsilcilerin Afganistan’dan çekilme sürecine ilişkin sert tepkileriyle karşılaşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün de Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde senatörlerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Afganistan’dan çekilme planını savunan Blinken’a birçok senatör sert tepki gösterdi.

Blinken, 20 yıllık işgali bitirmek istediklerini ve önceki yönetimin de Taliban ile anlaşması olduğunu ifade ederek, ellerinde çekilmek veya savaşı tırmandırarak orada uzun süre kalmaktan başka seçenek bulunmadığını öne sürdü.

On binlerce insanı Afganistan’dan tahliye ettiklerini belirten Blinken’a, ABD ile çalışmış binlerce kişinin yanı sıra yüzlerce Amerikan vatandaşı ve ABD’de oturma izni bulunan Afgan’ın geride bırakılmasından dolayı tepki yağdı.

Idaho Senatörü James Risch, “Yönetim, yaktığı binadan insanları kurtardığı için kendisiyle gurur duyan bir kundakçı gibi Afganistan’daki tahliyelerden dolayı kendi sırtını sıvazlıyor.” diyerek, Biden yönetimini, Afganistan’da yaşanan başarısızlığı o ülkeden yaptığı tahliyelerle kapatmaya çalışmakla suçladı.

AUSTİN’E TEPKİ

Diğer taraftan birçok senatör, ABD Savunma Bakanı Austin’in de Blinken ile Komite’nin karşısına çıkmayı reddetmesine tepki gösterdi.

Komite Başkanı New Jersey Senatörü Bob Menendez, Austin’in ifadeye çağrılmasına ilişkin şunları kaydetti:

“Bakan Austin’in, bugün ifade verme talebimizi reddetmesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle de ABD tarafından eğitilen ve finanse edilen Afgan ordusunun tamamen çöküşü dikkate alındığında, ABD’nin bu krize verdiği yanıtın muhasebesi Pentagon olmadan tamamlanmış sayılmaz. Austin’in, Komite önüne çıkmama kararı, Savunma Bakanlığı adayları hakkındaki kişisel kararımı etkileyecek. Bakan’ın yakın gelecekte Komite’ye geleceğini umuyorum ve bunu yapmazsa, kendisini ve diğerlerini ifade vermeye zorlamak için Komite’nin celp yetkisinin kullanılmasını düşünebilirim.”

ABD’nin Afganistan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Austin Scott Miller da uzun bir süre ABD Kongresi’ne ifade verme çağrılarını yanıtsız bıraktı.

Miller, önceki gün Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde kapalı bir oturumda ifade vermişti.