Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rusya ve Hindistan arasında S-400 hava savunma füze sistemleri alanındaki iş birliğini engellemeye çalıştığını belirtti.

Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 2+2 formatında toplantı yaptı.

Ayrıca Lavrov ile Hint mevkidaşı Jaishankar ayrı görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerin ardından basına açıklamalarda bulunan Lavrov, görüşmelerde Asya Pasifik bölgesindeki durumun ele alındığını söyledi.

Bu bölgede son yıllarda “istikrarsızlık unsurlarının biriktiğini” belirten Lavrov, “Görüşmeler esnasında, burada sözde ‘Hint-Pasifik stratejileri’ sloganıyla kapalı blokaj unsurlarını oluşturan ABD’nin eylemleriyle ilgili endişelerimizi dile getirdik.” dedi.

ABD-İngiltere-Avustralya üçlüsünün Hint-Pasifik bölgesinde inşa ettiği AUKUS İttifakı’nı örnek gösteren Lavrov, “Avustralya’da, nükleer denizaltıların üretiminin organize edilmesi veya bunların Avustralya’ya sevk edilmesi ve Avustralya’nın Güney Pasifik’te nükleer silahsız bölgeyle ilgili Rarotonga anlaşmasındaki (Güney Pasifik Nükleer Serbest Bölge Anlaşması) yükümlülüklerine ne kadar sadık kalıp kalmayacağı konusunda birçok soru işareti oluşuyor.” şeklinde konuştu.

Rusya ve Hindistan’ın, S-400 hava savunma füze sistemleri ile ilgili anlaşma yaptığını anımsatan Lavrov, bu anlaşmanın Hindistan’ın savunma alanı için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Lavrov, “Şimdilik her şey plana göre ilerliyor. Anlaşmalar uygulanıyor. ABD’nin bu iş birliğini baltalama, kendi silahlarını ve ayrıca bu bölgenin nasıl gelişmesi gerektiğine dair Amerikan fikrini Hindistan’a dayatma girişimlerini görüyoruz.” dedi.