Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti özel temsilcisi Sung Kim, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin nükleer programı ve durdurulan görüşmeler hakkında Kore Cumhuriyeti’nden ve Japonya’dan yetkililerle görüştü.

Üçlü görüşmeler, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un’un, kıtlıkla karşı karşıya olan ve salgın nedeniyle zarar gören ülke ekonomisini güçlendirme çağrısı yapmasının ardından gerçekleşti.

Kore Cumhuriyeti’nden üst düzey diplomat Noh Kyu Duk ile görüşen Sung Kim, müttefiklerin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti liderinin yorumlarını dikkate aldığını ve görüşme tekliflerine Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin “yakında olumlu yanıt vermesini” ümit ettiklerini belirtti.

Sung Kim, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kore Cumhuriyeti ve ABD, Kore Yarımadası’ndaki istikrarı sağlamak ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile diyaloğu mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatmanın bir yolunu bulmak için yakın iş birliğini sürdürecek.” dedi.

ABD ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti arasındaki nükleer müzakereler
Eski ABD Başkanı Donald Trump ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim, ilk kez 12 Haziran 2018’de Singapur’da bir araya gelmiş, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barışın sağlanması konusunda mutabakata varmışlardı.

İki lider, 26-27 Şubat 2019’da Vietnam’da bir kez daha görüşmüş ancak zirve, beklenenden hızlı ve anlaşmasız sona ermişti. Son olarak 30 Haziran 2019’da Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ve Kore Cumhuriyeti arasındaki silahsızlandırılmış bölgede görüşen iki lider, nükleer müzakere sürecini sürdürme kararı almıştı.

İki ülke arasında Ekim 2019’da İsveç’te yapılan çalışma düzeyindeki toplantılar, Kore Demokratik Halk Cumhuriyetililere göre Amerikalılar “eski tutum ve tavırlarını” devam ettirdiğinden dolayı kesilmişti.