The New York Times’ta kısa süre önce yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusunun Irak’ta mahkûmlara yönelik tacizlerini ifşa eden eski subay Ian Fishback, akıl ve ruh sağlığı hastanesinde hayatını kaybetti.

ABD ordusu, Ian Fishback’ın şiddetli travma sonrası stres bozukluğu yaşadığına ve çok sayıda ilaç kullandığına işaret ederken, Fishback’in ailesi ise ölüm nedeninin belirsiz olduğunu açıkladı.

Fishback, travma sonrası stres bozukluğu yaşadığını defalarca inkâr etmiş, bunun ordu tarafından kendisine atılan bir iftira olduğunu belirtmişti.

2005’te Fishback, Irak’ta görevli ABD askerlerinin mahkûmları sıkça taciz ettiğini ifşa etmişti.

Fishback, geçen yılın ocak ayında “Newbury News”e verdiği röportajda, “Ordu tarafından şiddetli travma sonrası stres bozukluğu hastası olarak yaftalandım, itibarım zedelendi. 2015 yılında ordudan ayrılmak zorunda kaldım.” ifadelerini kullanmıştı.

Fishback, kendisini hayal kırıklığına uğratan ülkeden ayrılmayı planladığını kaybetmişti.

11 Kasım’da sosyal medyada Fishback’in ruh sağlığının bozulduğu gerekçesiyle bir akıl ve ruh sağlığı hastanesine gönderildiği bilgisi paylaşıldı.

42 yaşındaki Fishback’in 19 Kasım’da yatağında ölü bulunduğu açıklandı.

Fishback’in ailesi tarafından yapılan açıklamada “Görünüşe göre sistem onu tamamen ve trajik bir şekilde yüzüstü bırakmış. Ölümü ile ilgili pek çok soru var. Şu anda ölüm nedenini bilmiyoruz. Ancak sizi temin ederiz ki adalet arayacağız. Çünkü adalet onun için çok önemli bir şeydi.” ifadelerine yer verildi.