Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin Kongre Yürütme Komisyonu’nun (CECC) iki eşbaşkanı, Xinjiang konusunda kışkırtmalara devam ediyor.

Dün yapılan açıklamada, Apple şirketinin “tedarik zincirinde zorla çalıştırmanın dâhil edilmemesini” sağlaması ve tedarik zincirinden Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin “işgücü transferi” planına katılan Çinli şirketleri çıkarmasının istendiği belirtildi.

Apple iddiaları reddetti.

Söz konusu açıklama, CECC’nin 2 eşbaşkanı Jeff Merkley ve James P. McGovern tarafından ortaklaşa hazırlandı.

Herhangi bir kanıt sunulamamasına rağmen, açıklamada Apple CEO’su Tim Cook’un Xinjiang’da “zorla çalıştırma” ile ilişkisi olan Çinli tedarikçileri devreden çıkarması ve ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi’yle (CBP) Çinli tedarikçiler üzerinde görüşmesi gerektiği açıklandı.

Açıklamanın sonunda, “Xinjiang’da ortaya çıkan şiddete tutarlı, güçlü ve küresel bir yanıt verilmesi gerektiği” belirtildi.

Ancak Apple, CECC’ye faaliyet gösterdikleri tüm yerlerde “zorla çalıştırma” kanıtının bulunmadığını bildirdi.

Bunun yanı sıra, Amerikan haber sitesi BuzzFeed eski “haberi” pişirerek, söz konusu konuyu kışkırtmaya katkı sağladı. Haberde, Apple şirketinin 2016’da Xinjiang Goldwind Teknoloji Şirketi kapsamında bir rüzgâr enerjisi projesine yatırım yaptığı ve Goldwind şirketinin sözde “işgücü transferi” projesine katıldığı iddia edildi.

Goldwind şirketi BuzzFeed’e söz konusu haberin tamamen yanlış olduğunu bildirdi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yönetimi Basın Sözcüsü Xu Guixiang, 3 Haziran’da yaptığı açıklamada, Xinjiang’daki çalışma ve istihdam politikasının tüm etnik gruplara mensup vatandaşların istikrarlı, sürdürülebilir ve uzun vadeli istihdam elde etmelerini sağladığını ifade etti.

Çin karşıtı güçler tarafından kışkırtılan “zorla çalıştırma”nın Xinjiang’daki sakinleri yasal çalışma haklarından mahrum etmeyi amaçladığını dile getiren Xu Guixiang, tarihin gidişatına aykırı olan bu tip girişimlerin hüsranla sonuçlanacağını kaydetti.