Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde, Afganistan’ın başkenti Kabil’den tahliyelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kabil Büyükelçiliği personelinin tahliyesini tamamladıklarını bildiren Price, kalan diğer personelin de Amerikan vatandaşları ve Afganların tahliye işlemlerine yardım edeceğini ifade etti.

Price, Türkiye’de görev yapan ABD’nin eski Afganistan Büyükelçisi John Bass’in ise tahliyelerin koordinasyonu için Kabil’e gideceği bilgisini paylaştı.

“TALİBAN’IN EYLEMLERİNE BAKACAĞIZ”

Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahit’in bugünkü basın toplantısında verdiği güvenceler sorulan Price, “Sözler önemli ama biz eylemlere bakacağız.” dedi.

Price, ABD ve uluslararası toplumun Taliban’ı yakından izleyeceğini vurguladı. Sahadaki koşullar hızla geliştiği için “Ağırlık merkezi, Doha’dan Afganistan’a kayıyor.” değerlendirmesinde bulunan Price, “Diyaloğun odağını da ona göre değiştirdik, bundan sonra da öyle yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Price, ABD’nin 31 Ağustos’ta tahliye işlemlerini tamamlamasının ardından Kabil’de kalıp kalmayacağı sorusuna, “Güvenli olursa ve daha uzun süre kalmaları gerekirse bunu değerlendirebiliriz.” yanıtını verdi.