Xinhua

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, geçen hafta cuma günü yaptıkları ortak açıklamada Çin’in iç işleri ve temel çıkarlarıyla ilgili konulara gönderme yaparak, Asya-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarı tehdit eden olumsuz işaretler gönderiyorlar.

İki liderin Çin’e karşı oluşturmayı amaçladığı ABD-Japonya ittifakı modası geçmiş Soğuk Savaş zihniyetine dayanıyor ve başarısız olmaya mahkumdur.

Tamamen kişisel çıkarları için hareket eden Biden ve Suga’nın, Washington’daki toplantıdan sonra Çin hakkında yaptıkları kabul edilemez açıklama, Çin konusunda zamanın gidişatıyla ters düşen yanlış hesaplamalarını gösteriyor.

Her şeyden önce Çin’i hedef alan ABD-Japonya ittifakının Çin’in iç işlerine burnunu sokma niyetini göstermesi yanlıştır. Çin sürekli olarak, Taiwan Boğazı, Hong Kong ve Xinjiang ile ilgili konuların sadece Çin’in iç işleri olduğunu ve yabancı müdahalesine izin vermeyeceğini açıkça ortaya koydu.
İkincisi, hem ABD hem de Japonya’nın Japonya’nın Diaoyu Adaları konusundaki iddiasını desteklemesi ve Çin’e karşı Taiwan Boğazı ile Güney Çin Denizi’nde caydırıcılık politikası izlemesi yanlıştır. Diaoyu Adaları ve Taiwan, Çin’in ayrılmaz parçalarıdır ve Çin ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) ortak çabaları sayesinde Güney Çin Denizi yıllardır barış ve istikrarın sürdüğü bir yer olmuştur. Sözde ABD-Japonya ortak kaygıları tamamen temelsiz ve haksızdır.

ABD İLE JAPONYA DOĞRULARA VE GERÇEKLERE GÖZLERİNİ KAPATIYOR

ABD ve Japonya, Çin’in toprak bütünlüğüne herhangi bir zararın Çin’den güçlü bir tepkiyle karşılaşacağını unutmamalıdır. Bunun da ötesinde, Güney Çin Denizi’ndeki istikrar bölgedeki bütün barışsever ülkeler tarafından korunacaktır.

Bundan başka, ABD-Japonya ittifakının Hong Kong ve Xinjiang’daki insan hakları durumuyla ilgili olarak söylentiler ve yanlış bilgi yayarak Çin’i karalaması doğru değildir. Çin hükümetinin iki bölgede aldığı önlemler yerel istikrarı ve refahı desteklemiş ve böylece Xinjiang’daki Uygurlar dâhil yerel halk bundan faydalanmıştır. Bununla birlikte ABD ve Japonya, kendi jeopolitik çıkarları için bu tür suçlamaları uydurarak, Çin’e baskıyı sıkılaştırmak amacıyla doğrulara ve gerçeklere gözlerini kapamıştır.

Ayrıca ABD-Japonya ittifakı uluslararası durumu da yanlış değerlendirmektedir. Küreselleşme çağında iki hükümet açıkçası modası geçmiş Soğuk Savaş zihniyetine saplanıp kalmıştır. Bu iki ülkenin çatışmayı kışkırtmak ve Çin karşıtı blok oluşturmak için küstah girişimi, dünya çapında barış, kalkınma ve iş birliği arzusuyla ters düşmektedir. Dünyada ve bölgede barışı savunmak için sağlam bir güç olan Çin, komşularıyla dostluk ve ortaklık peşinde koşuyor, bölgeye iyi ilişki, güvenlik ve ortak refah getirmek için çabalıyor.

Çin, ABD-Japonya ilişkilerinin normal gelişmesiyle ilgili olarak yorum yapma niyetinde değildir, ancak ABD ve Japonya, Çin’in ulusal bağımsızlığını, güvenliğini ve gelişme çıkarlarını korumak konusundaki kararlılığı ve azmini hafife almamalıdır.