Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, İran-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

ABD ile İran arasında Umman Denizi’nde ilginç bir olayın yaşandığını söyleyen Mehmet Ali Güller, “Bir Amerikan savaş gemisi eşliğinde ABD, İran tankerine operasyon düzenledi. İran petrol tankerine el koydu. Ardından da petrolü bir başka tankere boşalttı. O tankeri de bilinmeyen bir noktaya doğru götürmeye çalıştı. Devrim Muhafızları Ordusu da ABD’nin el koyduğu petrol tankerine helikopterle indirme operasyonu yaptı. Tankerin kontrolünü ele geçiren Devrim Muhafızları Ordusu, tankeri İran karasularına yönlendirdi. Bu arada ABD donanması, birkaç helikopter ve savaş gemisiyle İran petrol tankerini durdurmaya çalıştı ancak büyük ihtimalle Washington sıcak bir çatışma göze alamadığı için bundan vazgeçti ve Devrim Muhafızları Ordusu İran’a ait petrol tankerini böylelikle kendi karasularına götürmüş oldu.” dedi.

“ABD ORDUSU’NUN SUÇÜSTÜ YAKALANMA HALİ”

Gelişmeyi “ABD Ordusu’nun tam bir suçüstü yakalanma hali” olarak nitelendiren Güller, “Olaya kısaca ‘deniz haydutluğu’ da diyebiliriz. Umman Denizi’nde gerçekleşen bu olayın ardından ABD menşeli bir haber ajansına düştü. Pentagon yetkilisi olduğu söylenen isimsiz birinin açıklamasına göre, Hürmüz Boğazı’nda da ABD ile İran arasında bir gerginlik yaşanmıştı. İsminin açıklanmasını istemeyen Pentagon yetkilisi ‘Dün İran’a ait insansız hava araçları güvenli olmayan bir şekilde Hürmüz Boğazı’ndan çıkış yaparken uçuş harekâtı icra eden bir ABD gemisine yaklaşarak tehlike arz etti.’ açıklaması yaptı. Şimdi bu doğru mu yoksa Umman Denizi’nde ABD’nin petrol hırsızlığı yaparken suçüstü yakalanma durumunu örtmek üzere İran karşıtı bir haber mi? Ondan çok emin değiliz. Fakat emin olduğumuz şey şu ki; sadece Batı basını ile değil de bölge basınını da takip edenlerin iyi bildiği gibi ABD, uzun süredir böyle petrol hırsızlığını aleni yapıyor. Gerek ABD ordusu aracılığıyla gerekse de ABD şirketleri ve onların kullandığı birtakım özel savaş şirketleri aracılığıyla bu tip hırsızlıklar yapılıyor.” diye konuştu.

“ABD, SON DÖNEMDE PETROL HIRSIZLIĞINI OLDUKÇA FAZLA YAPTI”

Gazeteci Mehmet Ali Güller, ABD’nin son dönemde petrol hırsızlığını oldukça fazla yaptığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“İran’daki buna bir örnekti. Fakat yakın zamanda tırlardan tankerlere sevk ederek Suriye’de petrol hırsızlığı yaptıklarını yakinen biliyoruz. Bölgeyi yakından takip eden ajansların haberleri var. Aleni bir biçimde ABD devleti, Suriye petrollerini çeşitli yöntemlerle çalıyor. Geçmişte Irak petrolleri için benzer durumlar vardı. Kendi kıtasında Venezuela’nın sadece petrollerini çalmakla kalmıyor, petrol parasına çökmek gibi işler de yaptılar. Bunlar tamamen modern dönemin haydutluğu olarak nitelendirilebilecek gelişmeler. Bütün bunlar ABD’yi uluslararası hukukun önüne getirmeye yeter de artar bir örnek olarak önümüzde duruyor. Bu da ABD’nin insan hakları, demokrasi gibi sürekli başka ülkeleri suçlayan hallerinin ötesinde, ABD’nin gerçek yüzünü göstermesi bakımından da ilginç bir olay olarak arşivlere girmiş oldu.”