Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) en büyük ortağı Amerika Birleşik Devletleri (ABD), son dönemde bazı usulsüzlüklere ilişkin hedef tahtasına konan IMF Başkanı Kristalina Georgieva’yı istifaya çağırmayı tartışıyor.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın gündeme gelen bazı usulsüzlüklerin ardından ABD’nin istifa çağrısıyla karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

Bloomberg’in kaynaklardan edindiği bilgilere göre, ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri IMF’nin en büyük hissedarı ABD’nin, Başkan Kristalina Georgieva’ya adının karıştığı usulsüzlük iddialarından dolayı istifa çağrısında bulunmasının gerekip gerekmediği konusunu tartışıyor.

Hazine’deki bu müzakere, Washington merkezli fonun icra kurulunun çarşamba günü, Dünya Bankası’nın görevlendirdiği hukuk firması Wilmer Hale tarafından yürütülen soruşturmaya ilişkin devam eden incelemenin bir parçası olarak, Georgieva ile bir araya geldiğini açıklaması ile birlikte devam ediyor.

GÖREVE 2019’DA GELMİŞTİ

Georgieva, Dünya Bankası’nda görev yaptığı dönemde, bankanın İş Yapma Kolaylığı Raporu’nda Çin’in sıralamasını etkileyen verileri değiştirmek için personele baskı yapmakla itham ediliyor. Georgieva IMF’in başına 2019 yılında geçmişti.

IMF, yaptığı açıklamada, “24 üyeli kurul, derin, tarafsız ve zamanında bir inceleme taahhüdüne bağlı kalmaya devam ediyor ve konu hakkındaki görüşmeleri sürdürmek için yakında toplanmayı bekliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Bloomberght