Global Times / Zhong Sheng

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümeti 16 Temmuz’da keyfi olarak sözde “iş uyarısını” yayınladı. Bu uyarı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki, iş ortamını karalıyor ve merkezi Çin hükümetinin Hong Kong’daki yetkililerine yaptırımlar koyuyor.

ABD’nin bu hareketi uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkileri yöneten temel normları ciddi biçimde ihlal ediyor ve Hong Kong’un işlerine ve genel olarak Çin’in iç işlerine kabaca müdahale ediyor ve “Amerikan zorbalığı” ve “Amerikan çifte standartlarını” canlı bir şekilde gözler önüne seriyor. Çin’e karşı yaptırım ile tehditler Çin halkını korkutmadı ve asla korkutmayacak. Çin asla zorbalığa, baskıya ya da gözdağına boyun eğmeyecek ve kesinlikle karşı saldırıya geçecek.

Dünya, ABD’nin Çin’i karalayarak ve gerçekleri çarpıtarak, tamamen keyfi ve mantıksız bir biçimde, Hong Kong’un refah ve istikrarını zayıflatmaya, Çin’in ulusal güvenliğini tehlikeye sokmaya ve Çin’in gelişmesini kontrol altına almaya çalıştığının farkında. Gerçek şu ki, tarihsel eğilim, bütün Çin halkının tutkulu, yılmaz iradesi ve güveni karşısında ancak başarısızlıkla sonuçlanacak olan ABD’nin yaptırımları ve tehditleri ile değiştirilmeyecek. Çin her zaman tarihin doğru tarafında oldu ve önündeki engellerin türüne bakmaksızın, tarafsızlık ve adaleti savundu.

ABD sözde “iş uyarısını” yayınlamakla ve merkezi Çin hükümetinin Hong Kong’daki yetkililerine karşı yaptırımlar koymakla meşgulken, Beijing, Hong Kong ve Makao Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, Ulusal Güvenliği Koruma Yasası’nın yürürlüğe girmesinin birinci yıl dönümü nedeniyle bir çevrim içi sempozyum düzenledi.

Sempozyumda, yetkililer, uluslararası yasaları çiğneyerek, Çin’in iç işlerini karışarak ve Çin’e karşı anlamsız sözde yaptırımlar getirerek, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki Ulusal Güvenliği Koruma Yasası konusunda halkı yanlış; yönlendirmek isteyen ABD ile diğer batılı ülkelerin sadece Çin halkı arasında öfke ve küçümseme yaratacaktır, bu Hong Kong’da kargaşa yaratmak isteyen ve kendi kurduğu tuzağa düşen Çin karşıtı güçlerin ölüm çanını çalıyor. ABD sözde “iş uyarısını” bir dizi yalanı birbirine bağlayarak ve Çin’e karşı tamamen yanlış suçlamalar yönelterek yayınladı. Hukukun üstünlüğü olmadan sağlıklı bir iş ortamının yaşayamayacağını ileri sürürken ABD, Hong Kong’un hukukun üstünlüğünü güçlendirmesini engellemek için her şeyi yaptı.

HONG KONG İŞ ORTAMIYLA İLGİLİ GERÇEK, ABD’NİN TANIMLADIĞI GİBİ DEĞİL

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, Ulusal Güvenliği Koruma Yasası’nın yürürlüğe girmesi ve Hong Kong seçim sisteminin iyileştirilmesi nedeniyle, Hong Kong’un uluslararası finansal, ticari ve gemicilik merkezi olma konumunun daha istikrarlı olduğunu, hukukun üstünlüğü ve iş ortamının sağlıklı olduğunu ve toplumun daha uyumlu olduğunu kabul etmeyi reddetti. Hong Kong iş ortamıyla ilgili gerçek, ABD’nin tanımladığı gibi değil.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, Ulusal Güvenliği Koruma Yasası ile Hong Kong’un kamusal düzeni yeniden sağlandı, hukukun üstünlüğü ilkesi uygulandı ve gelişmesi tekrar rayına oturdu. Hong Kong sakinleri yasal haklar ile özgürlüklerin tadını çıkarıyor ve Hong Kong’daki yabancı yatırımcılar daha güvenli, istikrarlı ve öngörülebilir bir iş ortamına sahip. Yasal haklar ile Hong Kong’daki ABD girişimleri dâhil uluslararası paydaşların çıkarları daha iyi korunuyor. Geçen yıl Hong Kong’a gelen fonların toplamı 50 milyar dolara ulaştı. Hong Kong bankacılık sisteminin bakiyeleri tekrar yeni yüksekliklere ulaştı ve borsasındaki halka arzlarla (IPOs) yaratılan fon miktarı dünyada ikinci sırayı aldı.

Hong Kong, Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın yayınladığı son yıllık dünya yatırım raporuna göre, 2020’de en çok yabancı yatırım çeken bölgelerden biriydi. Kısa süre önce yayınlanan Uluslararası Para Fonu’nun bir raporunda, Hong Kong’un uluslararası bir finans merkezi olarak konumu teyit edildi. Sayısız gerçek Hong Kong’daki hem yabancı hem yerli yatırımcıların, Hong Kong’un iş ortamına az değil, çok güvendiğini kanıtladı. Güven aynı zamanda Çin’in güçlü ekonomik büyümesinden kaynaklanıyor. Yatırımcılar Hong Kong piyasasını keşfetmelerinin onlara kıta Çin’indeki büyük potansiyelleri kavramalarında yardımcı olacağını anlıyorlar.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, Ulusal Güvenliği Koruma Yasası’nın çıkarılması ve uygulanması Hong Kong’un ulusal güvenliği koruma sistemindeki boşlukları temelinden kapattı ve Hong Kong ile ABD’deki Çin’in ulusal güvenliğini zayıflatmak isteyen “suçluları” engelledi ve etkili biçimde Çin Anayasası ve Hong Kong Temel Yasası’nın kurduğu Hong Kong’un anayasal düzenini korudu.

ABD hangi yöntemlere başvurursa vursun, yaygın kara şiddetle, bağımsızlık yanlısı hareketle ve “karşılıklı yıkıcı” faaliyetlerle kaynadığı zamanki eski zamanların Hong Kong’unu asla yeniden üretemeyecek ve Hong Kong’un refah ile kalkınmasını da engelleyemeyecek. Her şeyden öte, tarihin tekerlekleri sadece ileri doğru hareket eder.