Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen, G7 ülkelerini ekonomilerinin toparlanmasını hızlandırmak için mali desteği artırmaya çağırdı.

Janet Yellen, dün G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları tarafından düzenlenen bir video konferansa katıldı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Janet Yellen’in güçlü ve kalıcı bir ekonomik toparlanma için mali desteğin önemini vurguladığı belirtildi. Janet Yellen, büyük ölçekli politika tedbirleri alma zamanının geldiğini ifade etti.

Joe Biden yönetiminin küresel sorunlarla başa çıkmak için çok taraflılığı destekleme sözünü yineleyen Yellen, ABD’nin G7’nin iklim değişikliğiyle mücadelesine destek verdiğini de kaydetti. Yellen, ABD Hazine Bakanlığı’nın iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki tutumunun geçtiğimiz dört yıla kıyasla büyük ölçüde değişeceğini dile getirdi.

Janet Yellen ayrıca, düşük gelirli ülkelerin Covid-19 salgınıyla başa çıkmalarına yardım etmek için G7’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi uluslararası finans kuruluşlarıyla işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.