China Daily

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre, yılın ilk yarısında ABD vatandaşlarının ortalama ömür beklentisi 78,8’den 77,7’ye düştü. Bu 2. Dünya Savaşı’ndan buyana görülen en büyük düşüş.

Bunun asıl nedeni Covid-19 salgını. Hafta sonu itibarıyla, ABD’de salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 500 bindi ve dünyadaki en büyük can kaybı veren ülkeydi.

ABD’nin virüs karşısındaki zayıflığı, kapsamlı ulusal gücüne rağmen, iç siyasi bölünmesinin yarattığı dağınıklıktan kaynaklanıyor. Bazı kilit kamu sağlığı ve salgın önleme ile kontrol görevlerindekiler de dâhil kimi yetkililer, ABD’deki sorunlar için diğer ülkeleri ve tarafları suçlamaya daha hevesli olduklarından görevlerini yapmadılar.

ABD’deki etnik bölünmeler ve gelir farklılıkları da halkın virüsü yenmek için birleşip birlikte hareket etmesinin çok zor olmasına neden oluyor. Afrikalı Amerikalıların ortalama ömür beklentisi CDC’ye göre, 74,7’den 72’ye düştü.

ABD’DE YENİ YÖNETİM COVID-19 İLE MÜCADELEYE AĞIRLIK VERMELİ

CDC, Afrikalı Amerikalıların ve Latin Amerikalıların Covid-19 nedeniyle ölüm oranlarının beyazlardan üç kat fazla olduğunu, çünkü bu grupların nükleik asit testlerine ve gerektiğinde tedaviye ulaşmak için gerekli araçlara sahip olmadıklarını söyledi.

Önceki yönetimin politikalarının artçı etkileri yönetimin değişmesiyle sona ermedi. Yeni yönetim halen virüse karşı üstünlük sağlamak ve ortak bir davanın peşinde koştuğuna dünyayı inandırmak adına çok şey yapmalı.

Sadece ABD’de canları kurtarmak için değil, aynı zamanda küresel dayanışmayı da desteklemek, virüse karşı mücadelede ulusu birleştirmek ve diğer ülkelerle iş birliği yapmak yönetim adına iyi bir başlangıç olacaktır.

Ağır bir salgın durumu ile yüz yüze olan ABD’nin siyasi damgalama ile daha fazla zaman kaybetmemesi gerekir. Ancak kendi halkının hayatını birinci öncelik yaptıktan sonra ABD dünya ve tarihteki yerini yeniden bulacaktır.