Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) oluşturduğu Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında, Endonezya’ya 4 milyon doz Moderna aşısı bağışlayacağı bildirildi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi’nin bugün telefonda görüştüklerini aktardı.

Sullivan’ın görüşmede, artan Covid-19 vakaları nedeniyle zor günler yaşayan Endonezya halkına desteğini dile getirdiğini belirten Horne, “Sullivan, ABD’nin Endonezya’ya 4 milyon doz Moderna aşısı bağışlayacağını ve bu dozların en kısa sürede COVAX aracılığı ile sevk edileceğini söyledi.” ifadesini kullandı.

Sullivan ve Marsudi’nin ABD’nin, Endonezya’ya Covid-19 ile mücadelede daha çok destek verme planlarından da bahsettiğini kaydeden Horne, ABD yönetiminin, Güneydoğu Asya ve Endonezya ile Covid-19 sonrası dönemde de ilişkileri geliştirmeye verdiği önemi dile getirdiğini belirtti.