CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD Başkanı Biden’ın liderlik yaptığı Covid-19’la mücadele zirvesine katılım sınırlı kaldı. ABD ve müttefiklerinin tertip ettiği etkinliğin politik yapısı eleştirilmeye devam ediyor.

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelede en kötü karneye sahip ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) salgın karşıtı zirvesi beklenen ilgiyi görmedi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Toplantısı’na paralel olarak düzenlenen ve 100’ün üzerindeki ülkeden onlarca organizasyon katılacağının ilan edildiği Covid-19’la savaş zirvesine az sayıda ülke katıldı. “Amerika geri döndü” sloganını kullanan Joe Biden’ın liderliğindeki etkinlik Washington’ın yaşadığı hegemonya kaybını bir kez daha gözler önüne serdi.

ABD Başkanı Joe Biden, zirvede yaptığı konuşmadan gelecek yıl küresel nüfusun yüzde 70’nin aşılanacağını iddia ederek gelişmekte olan ülkelere 500 milyondan fazla doz aşı bağışlama sözü verdi. Biden’ın uluslararası topluma salgını 2022 yılında noktalama çağrısı yaptığı zirvede, az gelişmiş ülkelere sandalye verilmemesi dikkat çekti.

KÜRESEL BAĞIŞIKLIĞIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER

ABD Başkanı Joe Biden’ın sönük geçen zirvede verdiği iddialı sözleri tutması ise zor olabilir. Zira, Oxford Üniversitesi bünyesinde kurulan “Bizim Dünyamız” isimli bilimsel veri tabanına göre dünya çapında yapılan aşılamanın yüzde 79’u yüksek ve ortanın üstündeki gelire sahip ülkelerde gerçekleştirilen, az gelirli ülkelerdeki aşılama sadece yüzde 0,5’te kaldı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), zengin ülkelerin verdikleri aşı bağışı sözünün de sadece yüzde 15’ini tuttuklarını bildirdi.

Aşı fiyatlarının giderek yükselmesi de küresel bağışıklığın önündeki büyük engellerden biri olarak sıralanıyor. Son olarak Pfizer yüzde aşılara yüzde 15’ten fazla zam yaptığını duyurdu. Benzer şekilde Moderna da Avrupa’ya ağustos ayında aşıları yüzde 10 zam ile satma kararı aldı.

Covid-19 ile mücadeledeki eksikliklere BM Genel Kurulu’nda dikkat çeken Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera hızlı aşı geliştirme teknolojilerine rağmen ortaya çıkan tabloyu “politik başarısızlık” olarak yorumladı.

POLİTİK ZİRVENİN POLİTİK SONUCU

Çin’in Global Times gazetesine ABD’nin önderliğindeki zirveyi yorumlayan Çin Uluslar arası Çalışmalar Enstitüsü Asya-Pasifik Bölümü Yardımcı Başkanı Zhang Tengjun ise şu değerlendirmede bulundu:

“ABD, bu zirve ile sadece müttefiklerinden oluşan dışlayıcı bir Covid-19’la mücadele ittifakı tesis etmek istedi. Washington her ne kadar küresel çapta liderliğini restore etmek istiyor olsa da bu zirveye katılım beklentinin altında kaldı. Bu, çok güçlü siyasi sonuçları olan bir zirve olarak kayıtlara geçti. Dolayısıyla küresel Covid-19 mücadelesi açısından etkili sonuçlara ulaşması pek olası değildir.”