Amerika Birleşik Devletleri (ABD), yeni koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 74 yılın en ağır resesyon dönemine girdi.

ABD Ticaret Bakanlığından açıklanan verilere göre, 2020 yılında ABD’nin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) önceki yıla göre yüzde 3,5 oranında azaldı. Bu değer, 1946 yılından bu yana ABD ekonomisindeki en büyük resesyona işaret ediyor.

Uluslararası finans krizinin meydana geldiği 2008 yılından beri ABD’nin GSYİH’sinde ilk defa azalma görüldü.

Verilere göre, geçen sene ABD’li vatandaşların tüketim miktarı önceki yıla göre yüzde 3,9 geriledi. Sabit varlıklara yapılan yatırımlar yüzde 1,8, ihracat hacmi ise yüzde 13 azaldı. Diğer yandan, salgın nedeniyle hazırlanan finansal yardım paketleri, ABD yönetiminin giderlerinin yüzde 4,4 artmasına sebep oldu.

ABD Federal Rezervi (FED) tarafından yayımlanan bildiride, salgının ülkedeki ekonomik faaliyetler, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yapmaya devam edeceği, büyük ekonomik risklerin kapıda olduğu ifade edildi.

FED Başkanı Jerome Powell, yeterli istihdam fırsatlarının sağlanması ve mal fiyatlarında istikrarın korunması için aşırı gevşek para politikasını uygulamaya devam edeceklerini, ancak söz konusu iki hedefe yine uzak kalındığını dile getirdi.

Bazı ekonomistlere göre, işsiz kalanların nasıl tekrar istihdam edileceği konusu ABD ekonomisi için en büyük belirsizliği oluşturuyor.