12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) çocuk işçiliği konusu, Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 109. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda tüm katılımcılar tarafından geniş çapta eleştirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijiang, bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin tütün endüstrisinde ve diğer endüstrilerde çocuk işçiliği ve zorla çalıştırma olgusunu etkili bir şekilde ortadan kaldırması ve çocuklar gibi savunmasız grupların meşru hak ve çıkarlarını etkin bir şekilde koruması arzusunu belirtti.

ABD’nin dünyada Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni onaylamayan tek ülke olduğuna dikkat çeken Zhao Lijian, ABD’nin Uluslararası Çalışma Örgütü’nün sekiz temel sözleşmesi arasından sadece ikisini onaylayarak en az sözleşmeyi onaylayan ülkelerden biri olduğunu kaydetti.

Tarihte ve günümüzde ABD’deki çocuk işçiliği sorununun dehşet verici boyutta olduğunu ifade eden sözcü, “Son zamanlarda, Amerikalı fotoğrafçı Lewis Hine tarafından 100 yıl önce çekilen Amerikalı çocuk işçilerin fotoğrafları, bir kez daha dünyanın dikkatini çekti. Tehlikeli madenlerden tütün çiftliklerine kadar, Amerikalı çocuk işçiler sefil bir yaşam sürdü, onlardan en küçüğü sadece 3 yaşındaydı. Verilere göre, ABD’de tarım işlerinde şu an hala yaklaşık 500 bin çocuk işçi çalışıyor ve tütün endüstrisinde çocuk işçiliği son derece yaygındır. Çocuk işçiliğinin yanı sıra, her yıl 100 bin kadar insan zorla çalıştırılmak üzere yurt dışından ABD’ye kaçırılmaktadır.” dedi.

Sözcü, yıllardır ILO’nun ABD’deki çocuk işçiliği sorunuyla ilgili endişelerini defalarca dile getirerek ABD yönetimini zorla çalıştırma sorununu çözmeye çağırdığına işaret etti.

ABD’nin kendi sorunlarını önemsemeyerek diğer ülkelere iftira attığını dile getiren sözcü Zhao, G7 Zirvesi Ortak Bildirisi’nde küresel tedarik zincirindeki zorla çalıştırma uygulamalarının ortadan kaldırılması için birlikte çalışılması gerektiğine yer verildiğini de hatırlattı.