Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de son günlerde petrol fiyatlarının gündemde büyük yer kapladığını belirten Ediz Tiyanşan, hızlıca artan petrol fiyatlarının halkın en önemli gündemi haline geldiğini bildirdi.

“ABD, OPEC ÜLKELERİNE BASKI UYGULUYOR”

Geçmişte ABD’nin Avrupa ve Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar düşük petrol fiyatlarına sahip olduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD’liler için petrol almak çok da maliyetli bir harcama değildi. Ancak pandemiden çıkarken tedarik konusunda çok sıkıntılar yaşanıyordu. ABD, OPEC’ye üye ülkelere çok ciddi bir baskı uyguluyor, Bunlara Rusya’da dâhil. Çünkü OPEC ülkeleri ana petrol üreticisi ülkeler. Bunlar düzenli olarak buluşup dünya piyasasına ne kadar petrol çıkartılacağına karar veriyorlar. Arz-talep tarafında petrolün fiyatını onlar belirliyorlar.

Son görüşmede de Biden’ın istediği bir karar çıkmadı. Senato’da birtakım senatörler bu konudan şikâyet etmeye başlamışlardı. Senatörler, ABD’nin stratejik rezervlerden piyasaya petrol sürmesi gerektiğini belirtmişti. Biden yönetimi bu kararı almış gibi görünüyor. ABD artık Enerji Bakanlığının alacağı kararlar doğrultusunda stratejik petrol rezervinde bulunan 50 milyon varil petrolü piyasaya süreceğini açıkladı. Bu karar 5 ülke ile birlikte alınmış bir karar. Petrol rezervlerinin piyasaya arzı Çin, İngiltere, Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerle birlikte yapılacak. Washington ilk kez böyle bir adımı organize ediyor. Bu adımı attıktan sonra hem ABD’li tüketicilerin benzin fiyatlarındaki farkı hissetmesi bekleniyor. ABD’liler Türkiye’den farklı olarak sadece benzin istasyonlarında değil evlerini ısıtırken de hissediyor dolayısıyla o noktada bir etki bekleniyor.

2 ARALIK’TAKİ OPEC TOPLANTISI ABD İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Küresel piyasalar için çok önemli bir karar. Beyaz Saray Biden’ın, fiyatları düşürmek ve tedarik zincirindeki sıkıntıları gidermek için elindeki tüm imkânları kullandığını belirtiyor. Bu zamana kadar ABD ekonomisinde birtakım iyileşmeler yaşansa da petrol fiyatlarının azaltılmasının önemli olduğuna da işaret ediliyor.

50 milyon varil piyasaya sürüldükten sonra ne gibi değişim yaşanacak? Uzmanlar bunu geçici bir çözüm olarak belirtiyor. OPEC ülkelerinin üretimde artış yapmaması halinde fiyatlarda yine artış gözlemlenebileceği ifade ediliyor. Önümüzdeki ay 2 Aralık’ta gerçekleşecek olan OPEC toplantısı gerçekten çok önemli.”