Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ülkesinin Afganistan’a bir daha asker gönderme durumunun söz konusu olmayacağını söyledi.

Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde değerlendirmelerde bulunan Orgeneral McKenzie, “Bir daha hiçbir akıl alır koşulda işgal etmek üzere Afganistan’a girmeyeceğiz. Yapacağımız şey bize saldırma niyetine sahip olanları tespit edebildiğimiz ölçüde bulup onlar için gerekeni yapacağız. Bunu kolaymış gibi göstermek istemiyorum. Kolay değil oldukça zor olacak ancak tamamen imkânsız değil.” dedi.

ABD’nin Afganistan’daki terörle mücadele operasyonlarını ağırlıklı olarak başka ülkelerde konuşlu Amerikan hava unsurları üzerinden gerçekleştireceklerini belirten ABD’li komutan, “Şu anda, Bakan Austin’in talimatı üzerine seçeneklere bakmak üzere detaylı bir plan hazırlıyorum. Bu ayın sonuna kadar ona bazı alternatifleri içeren bir rapor sunacağım.” diye konuştu.

İran’ın nükleer silah programı ve bölgedeki faaliyetlerine de değinen McKenzie, İran’ın bölgede insansız hava araçları (İHA) ile çok yoğun faaliyet gösterdiğini ve ABD’nin “Kore Savaşı’ndan bu yana ilk kez mutlak hava üstünlüğüne sahip olmadan bir bölgede operasyon düzenlediğini” kaydetti.