Son günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Delta varyantı kaynaklı vakalar hızlı artıyor. CNN dün salgın haritası yayımlayarak son bir ayda ABD’deki salgın durumunu gösterdi.

BİR AYDA ABD’NİN TAMAMI KIRMIZI OLDU

CNN’in haberine göre, yerleşim yerlerinin yüzde 98’inden fazlası, yüksek riskli bölgeler olarak işaretlendi. Sadece bir ay önce bu rakam yüzde 19’du. Haberde 5 Temmuz ile 9 Ağustos tarihli salgın haritaları karşılaştırıldı. Haritalarda düşük riskli bölgeler mavi ile gösterilirken, risk seviyesi arttıkça renkler de sırasıyla sarı, turuncu ve kırmızı oluyor. 5 Temmuz günü kırmızı bölgelerin sayısının az olduğu, sonraki haftalara ait salgın haritalarında ise kırmızı alanın giderek genişlediği görülüyor. 9 Ağustos’a kadar ABD’nin neredeyse tamamı kırmızı oldu.

Harita ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) verileri baz alınarak hazırlandı. CDC, 100 bin kişiden 100’ünün enfekte olduğu bölgeleri yüksek riskli bölgeler olarak değerlendiriyor. Haziran ayında ABD genelinde 457 ilçe yüksek riskli bölge olarak sınıflandırıldı. 9 Ağustos gününde ise yüksek riskli ilçe sayısı 2 bin 361’e yükseldi.

“ABD, HAZIRLIKSIZLIĞININ BEDELİNİ AĞIR ÖDÜYOR”

Analistlere göre, son derece bulaşıcı olan Delta varyantı ABD’de hızla yayılıyor. Salgının başlarında yaşanan siyasi parçalanma, maske takma ve aşı yapma gibi konularda büyük fikir ayrılıklarına yol açtı. Bu da salgının kötüleşmesine neden oldu. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Başkanı Francis Collins, “Siyasi kutuplaşma inanılmaz ve utanç verici. Ülkemiz salgına karşı hazırlıksızlığının bedelini ağır ödüyor.” diye konuştu.