Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de koronavirüsle mücadelede kullanılan Pfizer aşılarının üçünü destekleyici dozunun yapılmasına onay geldiğini hatırlatan Ediz Tiyanşan, bu hafta itibarıyla Moderna aşısının da üçüncü dozunun onaylanmasının beklendiğini bildirdi.

ABD’DE YENİ BİR DÖNEME GİRİLİYOR

Moderna’nın üçüncü dozunun yarım dozdan oluştuğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Onay gelmesi halinde Moderna’nın da üçüncü dozunun 65 yaş üstü ve sağlık riskleri bulunan kişilere yapılması bekleniyor. Bu noktadan sonra ABD’deki üçüncü bir ilaç şirketi olan Johnson&Johnson’ın aşısının üçüncü dozu tartışılacak. O da ABD’de uzun süredir kullanılan aşılardan biri. Diğerlerinden farkı tek dozda uygulanıyor, onaylanırsa onun da ikinci dozu devreye girebilir.

Uzmanlar Covid-19 sürecinden en kötünün geride bırakıldığına inanıyorlar. Yine de aşısını olmamış kitleler arasında hastalığın yayılmaya devam edebileceği endişesi duyuluyor.

Yurt dışından ABD’ye çok ciddi kısıtlamalar vardı, bunun Avrupa Birliği (AB) ile ABD arasında bir krize de yol açtığını söyleyebiliriz. Çünkü ABD’de aşılı olanlar Avrupa’ya gidebiliyorken Avrupa’dan ABD’ye yönelik seyahatlere yasak aylarca kaldırılmamıştı. Ancak kasım ayında artık AB’den ABD’ye seyahatler yeniden başlayacak. Aşısını olmuş olan kişiler ABD’ye seyahat ediyor olacak. Aşı olmamışsa negatif test şartı koşuluyor. Kara sınırları da açılıyor, neredeyse 2 yıldır Kanada ile Meksika sınırı kapalıydı ve kasım ayı itibarıyla yasaklar kalkacak.

Sınır bölgelerinde her iki tarafta yaşayan aileler de bulunuyor. Bir kısmı ABD’de bir kısmı Meksika’da yaşıyor. Bölgede neredeyse herkesin gün aşırı seyahat ettiğini görüyoruz. Bunlar uzun bir süredir karşı tarafa geçemiyordu. Bölgedeki pek çok iş yeri kâr kaybetmişti. Bu durum, kasım itibarıyla artık ABD’de yeni bir döneme girildiğinin de göstergesi.”