Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Afganistan’dan çekilme süreci bitmeden, işgal sırasında Amerikan ordusu ile çalışmış bir grup Afgan vatandaşını aileleriyle birlikte ülke dışına çıkaracaklarını açıkladı.

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Price, ABD ordusu ile çalışmış Afgan vatandaşlarının durumuna ilişkin bir soruya, “Bizim en büyük endişemiz, Afganistan’da yıllarca bizimle çalışmış olanların güvenliği ve emniyetidir. Tam da bu nedenle aileleriyle birlikte ülke dışına çıkarmak üzere bir grup başvuru sahibini belirledik.” yanıtını verdi.

ABD’nin dış operasyonlarına destek verenlere uyguladığı Özel Vize Programı’na Afganistan’dan 18 bin kişinin başvurduğunu hatırlatan Price, bu sayının yaklaşık yarısının işlemlerinin başlatıldığını söyledi.

Price, ülke dışına çıkaracakları Afganların sayısının henüz belirlenmediğini anlatırken, “Bu başvuru sahiplerini Başkan’ın çekilme için verdiği 11 Eylül tarihinden önce, yani askeri birliklerimizin çekilmesi bitmeden ülke dışına çıkaracak şekilde belirledik.” dedi.

​​​​​​​ABD yönetimi, 29 Şubat 2020’de Taliban ile anlaşmaya varmış ve 1 Mayıs 2021’de Afganistan’dan tamamen çekileceği konusunda mutabık kalmıştı.

Başkan Joe Biden yönetimi 1 Mayıs’tan başlamak üzere 11 Eylül’e kadar tamamen çekilmiş olacaklarını açıklamıştı.