Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’dan kaçışını organize etmekte ciddi bir sıkıntı çektiğine dikkat çeken İsmet Özçelik, “ABD yönetimi de bunu açık açık söylüyor. Afganistan ile ilgilenen herkes bu kaosa ABD’liler neden olduğunu söylüyor. ABD askeri uçaklarla sorunu da çözebilmiş değil. Şimdi de özel hava yolu şirketlerinden destek almayı planladıklarını açıkladılar. ABD, taşıdıkları Afganları dünyanı değişik ülkelerindeki üslerine gönderiyor, ABD’ye göndermiyor. Muhtemelen işlerine yarayanlarını alacaklar ve bir başka yerde eğitecekler. Bunu daha önce Suriye’nin kuzeyinde aynısını yapmışlardı. Öte yandan Biden’ın açıklamaları da insanı şaşırtıyor. Afganistan’da kaç ABD’linin olduğunu ve kaçını getirdiklerini bilmediğini söyledi. Bu tavırda biraz tuhaf geldi. ABD Başkanı Biden birinci elden orada bir belirsizlik olduğunu bildiriyor.” dedi.

“ABD BİR ÇILGINLIK YAPABİLİR Mİ?”

“ABD, Afganistan’da kaybetti, bu kaybını Türkiye’de telafi etmek için çalışabilir mi?” Derin kulislerde en çok tartışan konulardan birinin bu olduğuna vurgu yapan Özçelik, “Bu şu anlama geliyor; ‘Türkiye’de daha güçlü bir şekilde etkili olabilmek ve kendine yakın bir iktidar gelmesi için çalışmalarını yoğunlaştırabilir mi? Bir çılgınlık yapabilir mi?’ diye görüşler var. Türkiye’de erken seçim tartışmaları var. ABD’nin bütün imkânlarını kullanıp erken seçime zorlayacak hamleler yapabilir mi? Bunlar tartışılıyor. Uluslararası finans kuruluşlarında Türkiye’de erken seçim ihtimali daha çok konuşulmaya başlandı.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DİPLOMATİK TEMASLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta sonu Rusya Devlet Başkanı Putin, Almaya Başbakanı Merkel, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Irak Başbakanı Kazımi ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Michel ile yaptığı görüşmelere değinen Özçelik, “Hafta sonu tamamen diplomatik temaslara ayrılmış gibiydi. Hakikaten yoğun bir trafik vardı. Görüşmelerin ana gündemi Afganistan’dı. Afganistan’da kurulacak yeni hükümet. Afganlılar ülke dışına çıkışı, Türkiye’ye ve Avrupa’ya göç tehdidi, Afganistan ile İran’ın tedbir alması, Afganistan’da geniş tabanlı hükümet kurulması, iç istikrarın sağlanması, yumuşak geçiş. Yani bütün bunların ele alındığı gözüküyor.” açıklamasında bulundu.

NATO VE AB İÇİNDEKİ ÇATLAK

NATO ve AB içinde büyük bir çatlak olduğunun altını çizen Özçelik, “Bu çatlakta en önemli ülke, Almanya. Almaya Dışişleri Bakanı daha önce yaptığı açıklamada, ‘Manzara şu; ABD emrediyor, bizde uyuyoruz’ demişti. Almanya, AB’nin motoru konumunda. Bu çerçevede Almanya’nın tepkisi önemli. Şimdide AB içinde bu sorun başladı. AB yöneticileri ‘Taliban’ı tanımayacağız’ açıklaması yaparken, Almanya Başbakanı Merkel ise, ‘Taliban ile görüşmemiz gerekiyor’ diyor. Bu Almanya ve Avrupa açısından son derece önemli. Uzun vadede ben Almanya’nın tutumunun Avrupa’ya da hâkim olacağını düşünüyorum.” dedi.

RUSYA’NIN AFGANİSTAN POLİTİKASI

Gazeteci ismet Özçelik, Rusya’nın Afganistan konusundaki politikasını şöyle değerlendirdi:

“Afganistan’daki en dikkat çekici ülke Rusya. Çünkü geçmişte Taliban Rusya’yı Afganistan’dan atmış ve şu anda da Rusya ile yoğun temas içinde. Rusya ile Taliban arasındaki temas, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi ile başladığı da söylenemez. Öyle gözüküyor ki Taliban, Rusya ve Çin ile aylar öncesinden temasa geçmiş. Belli görüşmeler olmuş, belli anlaşmalar sağlanmış. Rusya’nın Kabil Büyükelçisi Dmitriy Jirnov da, Taliban hareketinin iktidardaki ilk günlerinin olumlu olarak değerlendiriyor. Büyükelçi, ‘Afganların çoğunun Eşref Gani’nin hükümetini istemediği, hatta bunlar arasında onun yakınlarının da bulunduğu uzun zamandır herkesçe biliniyordu. Kimsenin Gani’yi gerçek anlamda savunmayacağını öngörmek zor değildi’ diye konuştu.”

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NUN UKRAYNA ZİYARETİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Uluslararası Kırım Platformu’nun Kuruluş Zirvesi’ne katılmak üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmesini de yorumlayan Özçelik, “Bu ilginç bir olay ve daha önce bu durumu bir tuzak olarak kurgulandığını belirtmiştik. Bu zirveden fotoğraflar çekip dünya kamuoyuna yaymayı planlıyorlar. Burada tek amaç var; Rusya ile gerek Avrupa’nın gerekse Türkiye’nin arasını açmak yani bu tuzak. Şimdi bu çerçevede düzenlenen bir toplantı. Bunun sonuçları nasıl olur, bilemiyorum. Ancak Türkiye ile Rusya arasında bir güvensizlik yaratmak bu bölgede Türkiye’ye verilecek en büyük zarar olarak düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.