Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’da sivillerin ölümüyle sonuçlanan drone saldırısını soruşturması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, 29 Ağustos’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’deki havalimanında yaşanan patlamanın ardından, ABD askeri birliklerinin drone saldırısı düzenlediğini ve bu saldırıda sivillerin hayatını kaybettiğini anımsatarak, ABD’nin söz konusu olayı soruşturması gerektiğini kaydetti.

Zhao, “Olay sonrasında uluslararası toplumda ortaya çıkan geniş şüphe ve kınama karşısında, ABD olayın gerçeğini derinlemesine araştırmalıdır ve Afgan halkı ile uluslararası topluma hesap vermelidir.” ifadelerini kullandı.

ABD askeri birlikleri 29 Ağustos’ta Kabil Uluslararası Havalimanı’ndaki patlamadan sonra bir drone saldırı düzenledi ve saldırıda iki teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ancak son günlerde ABD merkezli pek çok basın organında çıkan haberlerde, olay yerinde yapılan araştırmaların ardından drone ile öldürülenlerin teröristler olmadığının ve operasyonda 10 sivilin hayatını kaybettiğinin saptandığı bilgisine yer veriliyor.