10 yıl vadeli Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hazine tahvili faizi, yüzde 1,30’nun altını test ederek şubat ayı ortasından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD’de verilerin ekonomik toparlanmanın beklenen kadar güçlü olmadığına işaret etmesiyle birlikte piyasalardaki risk iştahı azaldı. ISM Hizmet Endeksi haziranda dört ayın en düşüğüne gerileyerek 60,1 olurken istihdam endeksi 55,3’ten 49,3’e gerileyerek bu yılın en düşük seviyesine indi.

Risk iştahının azalmasıyla hazine tahvillerine olan talep artarken altın fiyatları da güvenli limanlara hücumdan faydalandı. Salı günü 1.815 dolara kadar tırmanan ons altın, çarşamba günü hafta başından bu yana yüzde 0,8 yükselişle 1.801 dolar seviyesinde bulunuyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, aşılama çalışmaları ve toparlanmaya dair beklentilerle şubat başından mart ayı sonuna kadar istikrarlı bir artış kaydederek 2021 yılının zirvesine ulaşmıştı. Nisan ayında kademeli bir şekilde gerileyen tahvil faizleri, mayıs ayını dalgalı bir seyirle geçmişti.

15-16 hazirandaki Fed toplantısında politika yapıcılardan gelen şahin mesajlardan sonra yaklaşık 15 baz puan gerileyen 10 yıllık tahvil faizleri, temmuz başından bu yana 13 baz puan düşüş kaydetti.

Kaynak: Bloomberght