Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Delta varyantının ABD’deki etkisini giderek daha da fazla hissettirdiğini ifade eden Ediz Tiyanşan, vaka sayıları ve hastaneye yatışlarda ciddi bir artış olduğunu bildirdi.

“HUZUREVLERİNDE ÇALIŞAN HERKESİN AŞILANMASI ZORUNLU OLACAK”

Bu hafta 900 binden fazla ABD vatandaşının hastanelerde Covid-19’a karşı yaşam mücadelesi verdiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Geçen aya kıyasla beklenmedik bir artış yaşandı, üç senatör de Covid-19’a yakalandığını açıkladı. Texas Valisi’nden de benzer bir haber gelmişti. Vali, Cumhuriyetçi Parti’den önümüzdeki seçimlerde Trump’a olası bir rakip. Hem aşılanmaya karşı hem de maskeye karşı çok da sıcak bakmadığını görüyoruz. Başkan Joe Biden, giderek aşılanma konusunda zorunlulukları artırdı. Huzurevlerinde çalışan herkesin aşılanması zorunlu olacak, olmayanların merkezi hükümetten aldıkları fonlar verilmeyecek. Huzurevlerinde çalışıp aşı olmak istemeyenlerin sayıları 540 bin olarak ifade ediliyor. 30 Eylül’e kadar bu insanlar aşı olmazlarsa çalıştıkları yerlerin fonları kesilebilir. Huzurevleri de çalışanlarını kaybetmek istemiyorlar çünkü çalışan bulmanın zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. İnsanlar burada işsizlik yardımı aldılar ve hâlâ alıyorlar, bu nedenle işe dönüş hızı istenildiği gibi değil. Özellikle de herkes her işi yapmıyor bir seçicilik de var.

ABD’DE OKULLAR AÇILIYOR

California pandeminin başından beri en katı kuralları uygulayan ve Delta varyantına karşı da kendini en iyi korumuş olan eyaletlerden biri, okullara geri dönüş de çok sert kurallar içinde gerçekleştiriliyor. Okullar kendi yönetim kurulu doğrultusunda kendi kurallarını değerlendirebiliyor.

Los Angeles United denilen ülkenin en büyük okul bölgelerinden biri için çok katı kurallar alındı, diyebiliriz. Tüm öğrenciler her hafta tekrar tekrar düzenli test ediliyorlar. ‘Günlük geçiş’ diye bir uygulama yaratmışlar, ebeveynler her sabah bir anket dolduruyor, çocuklarının ateşini ölçüyorlar, semptomları olup olmadığını belirtiyorlar bu sorulara yanıt verdikten sonra her öğrenci QR kodla okula giriş yapıyor. Pek çok veli de bu uygulamadan memnun. Okulların çoğunun havalandırma sisteminin yenisiyle değişmesini sağlamışlar. Tüm okulun gün boyunca ciddi bir şekilde havalandırılması sağlanıyor.

ABD’de geçerli olan üç aşı var; BioNTech, Johnson&Johnson ve Moderna. Bu aşıların içinde sadece BioNTech aşısının 12 ile 17 yaş arasındaki çocuklara uygulanması onaylandı. Bazı aileler bu aşıyı yaptırıyor bazıları yaptırmıyor. Bize yakın olan bir bölgedeki okulda 12 yaş üzerindeki çocukların aşı olması zorunluluğu getirildi. Bu da ilklerden biri, benzerini aslında California’nın değişik yerlerinde görmek de mümkün. Ancak ABD’nin daha muhafazakâr yerlerinde maske taktırmak mümkün olmuyor. Dolayısıyla ABD’de nerede olduğunuza bağlı olarak Covid-19 ile mücadele ciddi farklılıklar gösterebiliyor.”