Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, 76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Abdulla Shahid’in Beijing Kış Olimpiyatları’na katılması ve meşale taşıyıcısı olarak görev almasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Abdulla Shahid’in ofisinden verilen bilgiye göre, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) daveti üzerine Abdulla Shahid Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine ve meşale taşıma etkinliğine katılacak.

Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu cevapladı. Zhao Lijian, Abdulla Shahid’in Beijing Kış Olimpiyatları’nın insanlığın teknolojik ve bilimsel başarılarını gösterdiğine, ayrıca Çin’in ve insanlığın en iyi yanını sergilediğine inandığını anımsattı.

Zhao Lijian, son günlerde BM ve IOC dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun Beijing Kış Olimpiyatları’na destek ve beklentilerini dile getirdiklerini ve sporun siyasallaştırılmasına karşı olduklarını ifade ettiklerini hatırlattı.

Zhao, daha birleşik Olimpiyat ruhu yerine getirmek ve dünyaya tasarruflu, güvenli ve mükemmel bir Olimpiyat’ı sunmak için tüm taraflarla çabalayacaklarını belirtti.

Bunun yanı sıra, Abdulla Shahid’in üye ülkelere olimpiyat oyunları sırasında ateşkes uygulanması kararına sadık kalmaları çağrısına da değinen Zhao Lijian, bu çağrıyı desteklediklerini ve tüm BM ülkelerinin spor yoluyla barışı ve uzlaşmayı teşvik etmelerini ümit ettiklerine dikkat çekti.