CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Komünist Partisi ve Dünya Siyasi Partiler Konferansı sona erdi. 160 ülkeden 500’ü aşkın lider Batı’nın dikte ettiği değer ve yönetim sistemlerinin aksine her ülkenin özgün koşullarına vurgu yaptı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) kuruluşunun 100. yılında “ÇKP ve Dünya Siyasi Partiler Konferansı’na” ev sahipliği yaptı. Teması “Halkın Mutluluğu: Siyasi Partilerin Sorumlulukları” olan etkinliğe eski Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ve Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek de dâhil olmak üzere 160 ülkeden 502 lider katıldı.

Covid-19 nedeniyle bu yıl çevrim içi olarak düzenlenen buluşmada, mutlak yoksulluğu ortadan kaldırarak orta halli refah toplumunu inşa eden Çin’in başarıları ve yeni bir dünyanın şafağında siyasi partilerin rolü ele alındı.

HEGEMONYACILIĞA MEYDAN OKUDU

Toplantıya video mesaj gönderen ÇKP Merkez Komite Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in bu yıl gündeminde güç siyasetine karşı mücadele vardı. Dünyadaki tüm siyasi partileri mücadeleye çağıran Xi, “Ülkeler arasındaki iş birliği, tüm insanlığa hizmet etme amacına dayanmalı ve küçük grup siyaseti yoluyla dünya hegemonyası peşinde koşulmamalıdır.” dedi.

Çin’in gelişmekte olan ülkelerin uluslararası platformlarda sözcüsü olacağını taaddüdünde bulunan Xi Jinping, “Ortak kader topluğu” fikrinin altını çizdi. Washington yönetiminin Trump döneminde temsil ettiği “Önce ABD” sloganını isim vermeden eleştiren Xi , “Önce ben’ bakış açısıyla, dünya küçüktür, kalabalıktır ve her zaman şiddetli rekabet vardır. Ortak kader perspektifinden bakıldığında, dünya geniştir ve her yerde iş birliği fırsatları vardır.” diye ekledi.

DEMOKRASİNİN TEK BİÇİMİ YOK

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in dikkat çeken vurgularından bir diğeri ise ülkelerin kendilerine özgü gelişme yolunda ısrar etmeleri tavsiyesi oldu. “Ülkeler kendi modellerini kendisi seçmeli” mesajı veren Xi, sık sık baskı aracı olarak kullandığı “demokrasinin” tek tip olmadığını yineledi. Xi Jinping bu bağlamda  “Demokrasi, dar bir azınlığın ayrıcalığı değil tüm halkın hakkıdır. Demokrasinin hayata geçirilmesinin tek değil birden fazla yolu var. Bir ülkenin demokratik olup olmadığına kararını diğerleri değil halk vermelidir. Dünyada refaha kavuşmanın farklı yolları var.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Xi, 2017 yılındaki Yüksek Düzeyli Siyasi Partiler Diyalog buluşmasında kendilerinin de Çin modelini dünyaya ihraç etme niyetinde olmadıklarını, her ülkenin diktelere değil kendi gerçeklerine odaklanması gerektiğini söylemişti.

“KAPİTALİZM HÜMANİZME İHANET ETTİ”

ÇKP ve Dünya Siyasi Partiler Konferansı’nın sona ermesinin ardından buluşmanın katılımcıları da fikirlerini kamuoyu ile paylaştılar. Türkiye’den toplantıya katılan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptığı açıklamada “ÇKP Genel Sekreteri Xi Jinping de hep hegemonyacılığa ve zorbalığa karşı mücadeleyi kaydediyor. Ben 2017 yılında yaptığım açıklamada, Çin sosyalizminin ikinci bir Çin Seddi oluşturduğunu ifade etmiştim. Sayın Xi Jinping de bunu dile getirdi, etten ve kemikten ikinci bir Çin Seddi oluşturduklarını söyledi.” dedi.  İnsanlığın ortak kader topluluğu fikrini destekleyen Perinçek mevcut Covid,19 salgını ve iklim krizini örnek göstererek “Kapitalizm hümanizme ihanet etti, bu çok tarihi bir gelişme. Karbon olayları ile dünyanın damı deliniyor. Bu damı hangi holding yamayacak? Sadece kolektif projelerle insanlık el ele vererek bunları bertaraf edebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Zirvenin ardından Çin’in Global Times gazetesine demeç veren İran’ın Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Muhammed Keshvarz Zadeh ise şunları kaydetti:

“ÇKP 100 yıl önce kurulduğu zaman bu ülke bir zamanlar tıpkı İran gibi yabancı güçler tarafından işgal edildi ve aşağılandı. Buna karşın ÇKP ve Çin halkının başarıları muazzam. Böylesine bir deneyim diğer siyasi partiler ile paylaşılmalı.”