Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

2022 için geri sayım devam ediyor. Dünya Bunu Konuşuyor’da bu hafta gazeteci Gökhun Göçmen, gündemin nabzını tuttu.  Dr. Altay Atlı ise 2021 muhasebesini yaptı ve 2022’den beklentilerini sıraladı.

CRI Türk FM’de yayımlanan Dünya Bunu Konuşuyor programında bu hafta 2021 yılının değerlendirmesi ve 2022’ye dair beklentiler masaya yatırıldı. Gazeteci Gökhun Göçmen’in hazırladığı programın daimi yorumcusu Dr. Altay Atlı, 2021 yılına dünya genelindeki enflasyon ve yeni tip koronavirüsün damga vurduğunu aktardı.

Dünya genelindeki ekonomik kırılganlığın omikron varyantı ile daha da derinleştiğini söyleyen Dr. Altay Atlı, “Küresel ekonomi hala pandemi sonrası atmosfer içinde değil. Aksine salgın nedeniyle birçok ülkenin yeninden kapanmalara gittiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu durum tedarik zincirlerindeki aksamalara yenisini ekleyebilir.” yorumunda bulundu.

2021’İN ARTILARI: AŞI VE YEŞİL DÖNÜŞÜM

2021’in birçok insan tarafından zorluklarla anılmasına karşın Covid-19 aşısının yine bu yıl içinde dağıtılmaya başlandığını belirtti Gökhun Göçmen ise iklim değişikliği ile mücadele konusunda da iyimser bir havanın oluştuğunu anımsattı. Göçmen “Bu yıl içinde Joe Biden liderliğindeki Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Paris İklim Anlaşması’na yeniden katılması, Washington ve Beijing’in bu konudaki iş birliği kararı tarihsel önemde. Büyük güçler arasında küresel sorunların çözümüne dair rekabet ve iş birliğinin olumlu sonuçları tüm insanlığa fayda sağlar.” diye konuştu.

Dr. Altay Atlı da Türkiye’nin 2021’de bir parçası olduğu iklim değişikliği ile mücadelenin büyük güçlerin itibarına katkı sağlayacağını dile getirdi. Dr. Atlı, büyük güçlerin sadece ekonomik güç ya da askeri caydırıcılık gibi enstrümanlar aracılığı ile değil, aynı zamanda küresel sorunlara buldukları çözüm ile itibar kazandıklarını söyledi.

GERİLİM SAVAŞA DÖNÜŞMEZ

Dünya Bunu Konuşuyor programında ele alınan konulardan bir diğeri çatışmalar ve çözümsüzlükler oldu. Dr. Altay Atlı, 2021 yılında Ukrayna ve Taiwan adası çevresinde savaşın ağır maliyetleri nedeniyle çatışma ihtimali görmediğini ifade etti. Gökhun Göçmen de ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Orta Doğu’da ülkelerin teması arttığına işaret ederek  “Kulağa çelişkili gelse de bölge ülkelerinin Amerika’ya duyduğu güvensizlik günün sonunda güven ve istikrar yaratacak adımları beraberinde getiriyor. Bunun en somut örneğine Orta Doğu’da tanıklık ediyoruz. Bölge ülkelerinin yeninden birbiriyle temas kurmasının arkasındaki nedenlerden biri de ABD’nin askeri desteğine duydukları güvensizlik.” değerlendirmesinde bulundu.

Dr. Altay Atlı ise sadece Orta Doğu’da değil dünya çapında ittifaklar algısının yeniden şekillendiğini dile getirdi. Atlı yeni dönemde ülkelerin tüm hesaplarını tek bir güç üzerinden yapmak istemediğini sözlerine ekledi.