Ali Obaid Al Dhaheri* | China Daily

2021 yılı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için son derece önemli bir yıl. BAE halkı Covid-19 salgınıyla mücadelede küresel çabalarla dayanışma içindeyken, BAE’nin 2 Aralık’ta kuruluşunun 50. yıl dönümünü kutladık.

50. yıl dönümü BAE’nin son elli yıldaki başarılarını gözden geçirmede önemli bir dönüm noktasıdır. BAE, bir zamanlar inci ticaretine dayanan bir toplumken, teknolojik ve uzayı araştırma iddiasına sahip bölgesel bir ekonomik güce dönüştü. 1971 yılında BAE’nin toplam Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) yaklaşık olarak 11 milyar dolardı. 2020 yılı itibariyle ülkenin toplam GSYH’si 421 milyar oldu ve kişi başına GSYH’si yaklaşık olarak 43 bin dolarla dünyadaki en yüksek oranlardan biri haline geldi.

Bu başarılar tek başına olmaktan ziyade benzer akla sahip komşular, ortaklar ve Çin gibi dostlarla iş birliği yoluyla sağlandı. Bizim Çin ile stratejik ortaklığımız ve ilişkilerimiz, ‘’50 Proje’’, ‘’2050’ye kadar BAE Net Sıfır’’ gibi ulusal girişimlerimiz ve Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi tarafından desteklenen gelecek nesillere yatırım yapıyor. Bu projeler BAE’nin gelecek 50 yıllık refahı ve sürdürülebilir büyümesinin temel taşıdır. 

Bu yıl ayrıca BAE ve Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 37. yıl dönümü. BAE Çin’in en büyük ihracat piyasası ve Orta Doğu ile Kuzey Afrika’daki en büyük petrol dışı ticaret ortağıdır. Buna karşılık Çin de BAE’nin en büyük ticaret ortağıdır. 

Şu anda bizim karşılıklı ticaret ilişkimizin değeri ticari hacim bakımından 50 milyar dolardır ve 2030 yılına kadar 200 milyar dolara çıkma yolundadır. Bu durum, BAE’nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne katılan ilk ülkeler arasında olması ve bizim stratejik kapsamlı ortaklığımız nedeniyle büyümeyi hızlandıracaktır. Sonuç olarak BAE şu anda Çin için Orta Doğu’daki en büyük lojistik merkez konumundadır ve Çin’in bölgedeki ticaretinin yüzde 60’dan fazlası BAE üzerinden yapılmaktadır. 

Son birkaç yılda 6 binden fazla Çinli şirket BAE’deki operasyonlarda yer aldı ve sürdürülebilir enerji, gıda ve enerji güvenliği, finansal hizmetler, eğitim ve uluslararası insani yardım gibi alanlarda yeni fırsatlar açan çok sayıda mutabakat zaptı ve anlaşma imzalandı. BAE ve Çin halkı bu ticari bağlar, ayrıca mevcut kültürel ve dil değişimleri yoluyla birbirine daha da yakınlaşıyor. 

YARININ KENTİNDE FUAR

Expo 2020 Dubai, BAE’nin küresel değişim için uluslararası bir platform olma beceresinin bir örneğidir. Bu fuar, Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya’da yapılan ilk dünya fuarıdır. Covid-19 salgınının başından bu yana en büyük kültürel küresel etkinlik olduğu için BAE, bütün dünyadan 25 milyon ziyaretçi ve 192 katılımcı ülkeyi ağırlayacak. 

Expo 2020 Dubai’nin teması, yenilik ve ilerlemenin insanların ve fikirlerin ilham verici yeni yollarla bir araya gelmesinin sonuçları olduğunu gösteren ‘’Fikirleri Birleştirmek, Geleceği Yaratmak’’ olarak belirlenmiştir. Bu temayı yansıtan BAE, bu etkinlikten, anlamlı, ölçülebilir ve uzun vadeli bir birikin inşa etmeye kararlıdır. Expo 2020 Dubai’nin altyapısının yüzde 80’den fazlası geleceğin kenti ‘District 2020’de kullanılmaya devam edecek. 

Çin’in Expo 2020 Dubai’ye katılım taahhüdü de kayda değerdir. ‘’Çin’in Işığı’’ olarak bilinen fuardaki Çin Pavyonu, Çin’in bilim, teknoloji ve sürdürülebilirlik alanlarında en güzel başarılarının sergilendiği çekim merkezlerinden biridir. Çin pavyonunun fiziksel ve sanal olarak 2 milyondan fazla ziyaretçiyi kabul etmesi bekleniyor. 

COVİD 19’A KARŞI MÜCADELE

BAE ve Çin arasındaki karşılıklı güven son 21 ayda paha biçilmez noktaya gelerek, BAE’nin Çin’in Sinopharm aşısı için Orta Doğu’nun aşı merkezi ve lojistik bağlantısı olmasına olanak sağladı. BAE, Sinopharm ile iş birliği içinde Orta Doğu’daki ilk yerli Covid-19 aşısı olan Hayat-Vax’ı üretti. 

Şimdiye kadar BAE halkının yüzde 90’dan fazlası zaten ücretsiz aşı aldı. Bütün bunlar hâlihazırda etkileyici başarılarken BAE’nin aşı üretim kapasitesinin sonunda yıllık 200 milyon doza ulaşacağı tahmin ediliyor. 

YENİLİK VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: GELECEK 50 YILIN TEMELİNİ ATMAK

BAE’nin vizyoner kurucu babası Şeyh Zayid Bin Sultan El Nahyan, ilk önce bizim kurak ülkemizi bir vahaya dönüştürecek planı ortaya koydu. Bu vizyonun ruhu ve onuruna BAE, gelecek yıl Abu Dabi’de COP28’e ev sahipliği yapacak. 

COP28, deneyimlerinizi, standartlarımızı ve teknolojilerimizi paylaşmak amacıyla bir araya gelirken, BAE ve dünya için büyük bir fırsat olacak. İlan ettiğimiz iddialı ‘2050 yılına kadar BAE Net Sıfır’ stratejik girişimimizle birlikte BAE, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasında iklim değişikliği konusundaki kararlılığımızı ve liderliğimizi daha da gösterecektir. 

Güneş enerjisi santrallerinin yaygın olarak inşa edilmesi, çevre dostu elektrikli araçlara ulusal bir dönüşümü başlatmak gibi dönüşümcü yerli projeler başlattık ve birkaç yeşil kent inşa ettik. BAE kentleri bugün zaten diğer herhangi bir geleneksel ya da alternatif yakıt kaynaklarından daha ucuz güneş enerjisinden yararlanıyor ve karbonsuz nükleer enerjiye erişim hakkına sahip olacak. 

Yerel çabaların ötesinde, BAE yeşil gelecek için vizyonunu genişletti ve altı kıtada temiz ve yenilenebilir enerji projelerine yaklaşık olarak 17 milyar dolar tutarında yatırım yaptı. 

ALTIN GELECEK

Ülkemin kuruluşunun ellinci yıl dönümünde, bu şanslı dönemde kaydedilen ilerlemenin yanı sıra BAE ve Çin arasında var olan derin dostluğu kutlamama müsaade edin.

BAE ve Çin hükümetleri güçlü yönlerimizin sinerjisiyle çalışmaya devam edecek. Gerek dünyayı Covid-19 salgınından korumak amacıyla iş birliği yapmak gerekse Mars’a gelecekte ortak insanlı görevler planlamak olsun, açıklık, sürdürülebilir kalkınma ve halklarımızın yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik çalıştığımız sürece gelecek parlak olacaktır. 

* Ali Obaid Al Dhaheri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi’dir.