Çin’in başkenti Beijing’de düzenlenen 2. Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı dün sona erdi. Konferansın ardından Beijing Deklarasyonu yayımlandı.

Sürdürülebilir ulaştırmanın önemi hakkında bilgi verilen deklarasyonda, yeni teknolojilerin uygun şekilde kullanılmasının tehditleri göğüslemenin anahtarı olduğuna işaret edildi.

Deklarasyonda, bütün ülkelerin uluslararası iş birliğine, kabiliyet inşasına ve bilgi iletişimine katılması gerektiğine işaret edildi.

Ülkelerin teknolojik gelişmeyi ve inovasyonu hızlandırmasının önemine vurgu yapılan deklarasyonda ayrıca, ülkelere küresel trafik güvenliğini güçlendirerek, risklere direnme ve salgınlar karşısında acil müdahale kabiliyetlerini yükseltme çağrısı yapıldı.

deklarasyonda, “Taraflar yeni aşamada, Covid-19 salgınından ders alarak, sürdürülebilir ulaştırma hedeflerini kalkınma planlarına dâhil edip, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve Paris Sözleşmesi’ni daha iyi bir şekilde hayata geçirmeli.” ifadesine yer verildi.

Deklarasyonda, Çin’in, Çin Uluslararası Sürdürülebilir Ulaştırma İnovasyon ve Bilgi Merkezi’ni kurarak, bilgi paylaşımı ve gelişen ülkelere kabiliyet inşasında fırsat sağlanması konularında sunduğu katkıların takdir edildiği dile getirildi.

Çin Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanı Li Xiaopeng kapanışta yaptığı konuşmada, “Çin, ilgili taraflarla beraber küresel kalkınma inisiyatifinin bir an önce hayata geçirilmesini hızlandırmaya hazır. Kuşak ve Yol inşasının daha nitelikli şekilde ilerletilmesini, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin hızlandırılmasını, uluslararası kalkınma ve iş birliğinde parlak bir gelecek yaratılmasını temenni ediyoruz. İlgili taraflarla birlikte, insanlığın kader ortaklığı oluşumunun hızlandırılması için yorulmadan çaba harcamaya da hazırız.” diye konuştu.

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve 2. BM Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı Genel Sekreteri Liu Zhenmin ise, salgın ve iklim değişikliği gibi unsurlar nedeniyle, sürdürülebilir ulaştırmanın gelişme tarzındaki dönüşümün daha ivedi hale geldiğine dikkat çekti. Liu, BM’nin ortak ilerlemeyi gerçekleştirmek amacıyla bütün taraflarla iş birliğini sürdüreceğini belirtti.

2. BM Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı 14-16 Eylül günlerinde, Beijing’de düzenlendi.